رقیب ایران برای ساخت مسکن در سوریه؟

به گزارش مجله کالارنا، خبرنگاران : معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر که به زودی مسائل انتقال پول به منظور فعالیت شرکتهای بخش خصوصی ایران در زمینه ساخت وساز در سوریه، حل می شود گفت: با توجه به خرابی های گسترده ناشی از جنگ داخلی سوریه، ظرفیت احداث دست کم 200 هزار واحد مسکونی در این کشور وجود دارد و بین کشورهای منطقه بی رقیب هستیم.

رقیب ایران برای ساخت مسکن در سوریه؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده اظهار کرد: تفاهم نامه ساخت وساز مسکن، خدمات، پروژه های زیربنایی و حمل و نقل از طریق بخش خصوصی ایران در سوریه آذرماه 1398 به امضای وزرای راه و شهرسازی ایران و مسکن سوریه رسید که در روزهای اخیر به همراه مهندس اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ سفری را به این کشور داشتیم و موضوعات را پیگیری کردیم. این تفاهم نامه در واقع پیش نیاز ورود بخش خصوصی ایران برای سرمایه گذاری در حوزه های زیربنایی و حمل و نقل در سوریه است.

وی اضافه نمود: دو موضوع مهم در این زمینه چگونگی نقل و انتقال پول و مساله حمل مصالح ساختمانی است. با تلاشهایی که اجرا شده مجوزهایی از سوی دو کشور صادر شده که در حال مشخص تکلیف نهایی است و هرچه زودتر این موضوعات به نتیجه می رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: ساختار حاکمیتی دو کشور می تواند بستری مناسب برای بخش خصوصی به منظور صادرات فنی مهندسی ایجاد کند. سوریه کشوری است که با توجه به مسائل داخلی و درگیری طولانی مدت با جنگ نیاز گسترده ای به بازسازی و ساخت و ساز عمرانی دارد. هم در زمینه احداث واحدهای مسکونی و هم زیرساختهای عمرانی می توان در این کشور فعالیت کرد. لذا بازار خوبی برای فعالان حوزه صنعت ساختمان ایران است.

محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا عربستان و قطر، رقبای ایران در بازسازی سوریه هستند گفت: خیر، مقامات سوریه اولویت را به شرکت های ایرانی داده اند و مسئله ای بابت وجود رقیب نداریم. فقط موضوع اصلی، اتخاذ راهکارهای بین بانکهای مرکزی دو کشور به منظور تبادل پول است که در این سفر بر روی این موضوعات صحبت شد و امیدواری بسیار زیادی به وجود آمد تا در آینده نزدیک این مسائل حل شود.

وی شرح داد: مساله تحریم فقط مربوط به ایران نیست. سوریه هم در در موارد بسیار زیادی با تحریم روبرو است. بنابراین از زمان انعقاد تفاهم نامه در آذرماه 1398 کارگروههای تخصصی طرفین بر چگونگی مناسبات اقتصادی دو کشور کار کردند و به نتایج خوبی رسیده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تعداد واحدهایی که قرار است در سوریه احداث شود گفت: من فکر می کنم حداقل ظرفیت ساخت 200 هزار واحد وجود دارد. آنچه در تفاهم نامه تحت نام احداث 30 هزار واحد به امضا رسیده در واقع نوعی سمبل است. اما نیاز کشور سوریه بسیار فراتر از این تعداد خواهد بود و محدودیتی برای سازندگان ایرانی از بابت کمیت وجود ندارد. هرچقدر توان سیستم ما باشد آن طرف ظرفیت کار وجود دارد.

به گفته محمودزاده، در حال حاضر هم تعدادی از شرکتهای بخش خصوصی از ایران در سوریه به شکل پیمانکاری مشغول ساخت و ساز هستند اما طبیعتا به دلیل محدودیتهای انتقال پول، فعالیتها به شکل گسترده اتفاق نیفتاده است. هدف ما این است بستر فعالیت را فراهم کنیم تا در مواردی همچون بازگشت سرمایه، امنیت و جابه جایی پول، اطمینان حاصل کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1790

به "رقیب ایران برای ساخت مسکن در سوریه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقیب ایران برای ساخت مسکن در سوریه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید