سرفه و تب ممکن است نشانه این بیماری باشند

به گزارش مجله کالارنا، نشریه انگلیسی دیلی اکسپرس در گزارشی اظهار داشت سرفه و تب ممکن است ارتباطی با کرونا نداشته باشد؛ بلکه نشانه بیماری دیگری باشد.

سرفه و تب ممکن است نشانه این بیماری باشند

ویروس کرونا توجه عموم مردم را به خود جلب نموده است و مردم به شکل پیش فرض، در صورت داشتن تب یا سرفه تصور می نمایند به کرونا مبتلا شده اند.

با به اشتراک گذاشتن علائم کرونا، شماری از افرادی که از بیماری عفونی دیگری رنج می برند، افزایش یافته است.

دکتر Padmasayee Papineni مشاور بیماری های عفونی در بیمارستان ایلینگ (Ealing Hospital) انگلیس در این خصوص می گوید: زمانی که مردم در طول یک همه گیری سرفه می نمایند، با سرویس سلامت همگانی (NHS) تماس گرفته و بجای آنکه بگویند سل دارند، می گویند که علائم بیماری شان مرتبط با کروناست. بیشتر موارد سل، سل ریوی است که ریه های فرد را تحث تأثیر قرار می دهد و نشانه ها رایج در این مورد، سرفه، تب، از دست دادن وزن و تعرق شبانه است.

این پزشک بیماری های عفونی همچنین می گوید تأخیر در مراجعه بیماران، یکی از موارد فاجعه بار است. اکنون تعداد بیشتر و بیشتری از بیماران در حال نشان دادن علائم این بیماری منتشر شده اند؛ سل بر چندین ناحیه از بدن تأثیر می گذارد.

او در ادامه می افزاید: اگر بیماری افراد به زودی تشخیص داده گردد و یا اگر در مرحله ای که عفونت افراد نهفته است، تشخیص صورت گیرد، آن ها می توانند درمان شوند.

بر پایه این گزارش، بیمارستان ایلینگ در حال همکاری داده ای با مرکز سل سازمان بهداشت جهانی است. هم اکنون تحقیقاتی در حال اجرا است تا معین گردد آیا ارتباطی میان سل و کرونا در جریان است یا خیر.

این پزشک همچنین به تأثیرات بلند مدت بر عملکرد ریه افراد پس از ابتلا به کرونا مانند سرفه های ممتد و تنگی نفس اشاره می نماید.

برای افرادی که به سل دچار می شوند، این احتمال وجود دارد که عملکرد ریه خود را از دست بدهند.

این پزشک انگلیسی گفت: ما می خواهیم افرادی که به سل فعال دچار می شوند را بتوانیم بیماری شان را تشخیص داده و آن ها را درمان کنیم تا بتوانند به زندگی شان ادامه دهند؛ بدون آنکه از عوارض بلند مدت بیماری رنج ببرند.

سل چیست؟

سرویس سلامت همگانی انگلیس می گوید سل (TB) یک عفونت باکترایی است که به وسیله قطرات بسیار ریز سرفه و یا عطسه فرد مبتلا منتشر می گردد. این بیماری معمولا ریه ها را درگیر می نماید اما می تواند شکم، غدد، استخوان ها و سیستم عصبی فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

علائم سل عبارتند از سرفه مداومی که بیش از سه هفته به طول بینجامد و معمولا خلطی را سبب می گردد که ممکن است خونین باشد. از دیگر نشانه های سل می توان به کاهش وزن، عرق کردن شبانه، درجه حرارت بالا، خستگی و کوفتگی، از دست دادن اشتها و وز وز در گردن اشاره نمود.

عفونت مسری این بیماری معمولا به وسیله مواجهه طولانی مدت با فردی که بیمار است، حاصل می گردد. در بسیاری از افراد سالم، سیستم ایمنی بدن باکتری ها را از بین می برد و هیچ علائمی را سبب نمی گردد.

هر چند برای دیگر افراد سیستم ایمنی باکتری را از بین نمی برد اما می تواند مانع گسترش آن در داخل بدن افراد گردد. این مورد به سل نهفته که هیچ علائمی ندارد و برای افراد دیگر نیز مسری نیست، شناخته می گردد.

طبق اعلام سرویس سلامت همگانی انگلیس، سل نهفته می تواند در صورتی که بدن شما ضعیف گردد، به مرور زمان به بیماری سل فعال بدل گردد.

سل فعال می تواند با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک در طول شش ماه درمان گردد؛ البته بعضی انواع سل به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، بنابراین احتیاج است تا دارو های متفاوتی آزمایش شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1689

به "سرفه و تب ممکن است نشانه این بیماری باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرفه و تب ممکن است نشانه این بیماری باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید