بیماری خطرناک مانکی پاکس چیست؟

به گزارش مجله کالارنا، در دوره همه گیری کرونا چیزی که خیلی زیاد و ترسناک به نظر می رسد بروز یک بیماری خطرناک دیگر است. انگار این اتفاق اتفاق افتاده است...

بیماری خطرناک مانکی پاکس چیست؟

به گزارش خبرنگاران ، 25 می ماه گذشته بریتانیا رسما گفت که مانکی پاکس رسما وارد این کشور شده است. این بیماری به وسیله پروازی از نیجریه به بریتانیا رسیده و سپس به ایرلند شمالی هم نفوذ کرد. بیماری مانکی پاکس Monkeypox نتیجه ورود یک ویروس به بدن است که با شیوع و توسعه درون بدن منجر به این بیماری خطرناک می گردد.

این بیماری در واقع کلاد ویروس آبله میمون است.

شخصی که به مانکی پاکس مبتلا می گردد باید به سرعت در قرنطینه قرار بگیرد، یعنی همچون یک بیمار مبتلا به کرونا.

مانکی پاکس باعث تغییرات شدید پوستی و بثورات می گردد.

تیمی تحقیقاتی در نیجریه در حال تکامل اطلاعات خود در رابطه با بیماری مانکی پاکس هستند.

آبله میمون یک بیماری مشترک انسان و دام به تعداد می رود که همراه با عفونت های اتفاقی انسانی است و معمولاً به صورت پراکنده در منطقه ها جنگلی آفریقای مرکزی و غربی رخ می دهد. این بیماری به وسیله ویروس آبله میمون ایجاد می گردد و از خانواده اورتوپوکسویروس هاست. آبله میمون به وسیله تماس و قرار دریافت در معرض قطرات عظیم بازدم قابل انتقال است. دوره نهفته آبله میمون معمولاً از 6 تا 13 روز است اما ممکن است از 5 تا 21 روز هم باشد. علائم این بیماری معمولاً در طی 14-21 روز بهبود می یابد. علائم ممکن است خفیف یا شدید و ضایعات بسیار خارش دار یا دردناک باشد. موارد خفیف تر بیماری آبله میمون ممکن است گزارش نشده و خطر انتقال از شخص به فرد را نشان دهد. مخزن حیوانات ناشناخته مانده است ، اگرچه احتمالاً در بین جوندگان وجود دارد. تماس با حیوانات زنده و مرده به وسیله شکار و مصرف حیوانات وحشی یا گوشت بوته از عوامل خطر شناخته شده است.

دو نوع ویروس آبله میمون وجود دارد ، کلاد آفریقای غربی و کلاد حوضه کنگو (آفریقای مرکزی). اگرچه پوشش عفونت ویروس آبله میمون در آفریقای غربی گاهی منجر به بیماری شدید در بعضی افراد می گردد اما بیماری معمولاً خود از بین می رود. نسبت مرگ و میر مورد برای کلاد آفریقای غربی ثابت مانده و در حدود یک درصد است اما برای کلاد حوضه کنگو مقدار مرگ و میر 10 درصد از کل مبتلایان گزارش شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1769

به "بیماری خطرناک مانکی پاکس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری خطرناک مانکی پاکس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید