ظهره وند: اروپا درصدد سد کردن گام پنجم ایران است

به گزارش مجله کالارنا، کارشناس مسائل سیاسی اینستکس را یک اقدام سمبلیک دانست و مطرح کرد: کوشش اروپایی ها برای این است که جلوی ایران را برای برداشتن گام پنجم بگیرد.

ظهره وند: اروپا درصدد سد کردن گام پنجم ایران است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت و گو در مورد واکنش تروئیکای اروپایی به پیوستن 6 کشور به اینستکس با ظهره وند دیپلمات با سابقه کشور و کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی تبادل نظر کرد.

ظهره وند در شروع با اشاره به پیوستن 6 کشور اروپایی به اینستکس گفت: این اقدام یک خبر مثبت است اما هنوز برای اینکه بدانیم نتیجه می دهد خیلی زود است. این تصمیم در شرایطی اتخاذ می گردد که اتفاقات مختلفی انجام شده است؛ از یک طرف برخی اروپایی ها مانند فرانسه مواضع ناخوشایندی علیه ایران گرفتند و در واقع به جای آنکه متوجه تعهداتشان در مواجهه با برجام باشند، فقط به صورت یک طرفه مطالباتشان را مطرح می نمایند.

وی با بیان اینکه برخی از کشورها امید بسته بودند که در پی اغتشاشات اخیر بتوانند امتیازی بگیرند اما این موضوع کاملا منتفی شد، اظهار کرد: برجام در حال حاضر در حالت کما است و جسد آن هم در دست کشورهای اروپایی است و برای آنکه بتوانند آن را نجات دهند، کمیسیون اروپا روز یکشنبه کار خودش را رسما شروع کرد.

این دیپلمات باسابقه کشورمان بیان نمود: کوشش اروپایی ها برای این است که جلوی ایران را برای برداشتن گام پنجم بگیرد. همچنین آنها قصد دارند راه حلی پیدا نمایند تا گام هایی که تاکنون در جهت خارج شدن ایران از برجام برداشته شده است را مجددا ملغی نمایند و ایران دوباره به عقب بازگردد.

این کارشناس مسائل سیاسی اینستکس را یک اقدام سمبلیک دانست و عنوان نمود: با این وجود، اروپایی ها حتی نتوانستند این اقدام سمبلیک را هم عملیاتی نمایند و پیوستن این شش کشور می تواند برای شرایط جدید کمیسیون اروپا و خصوصا سخنگو یا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا زمینه تحرکی ایجاد کند.

وی اضافه نمود: در این شرایط شاهد مشخص مدیر کل آژانس انرژی اتمی هستیم و از روز یکشنبه کرسی ریاست را به دست گرفت. مهمترین پرونده رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، موضوع پرونده هسته ای ایران است. وقتی مجموع این اتفاقات را کنار هم می گذاریم، شاهد هستیم یک قصدی برای خارج کردن برجام از حالت کما وجود دارد.

ظهره وند در عین حال با اشاره به شش کشوری که به اینستکس اضافه شده اند، اظهار کرد: این شش کشور خیلی در اتحادیه اروپا تاثیرگذار نیستند و از نظر مالی نیز ابعاد بزرگی ندارند و اساسا خیلی هم طرف تجارت با ایران محسوب نمی شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 589

به "ظهره وند: اروپا درصدد سد کردن گام پنجم ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهره وند: اروپا درصدد سد کردن گام پنجم ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید