ماجرای جلسات صدراعظم در آلاچیق مرموز نخستین پارک تهران

به گزارش مجله کالارنا، اینجا نخستین پارک تهران بود؛ حوالی محدوده کنونی دروازه شمیران و جایی که امروز تنها یک در چوبی و نام کوچه پارک امین الدوله روی تابلوی شهرداری از آن پارک زیبا به جای مانده است. ماجرای ساخت این پارک را در ادامه بخوانید.

ماجرای جلسات صدراعظم در آلاچیق مرموز نخستین پارک تهران

ماجرای ساخت نخستین پارک تهران به 150 سال پیش برمی شود؛ یعنی به اوایل سال 1290 هجری قمری وقتی که میرزا علی خان امین الدوله وزیر ناصرالدین شاه و صدراعظم مظفرالدین شاه قاجار تصمیم گرفت برای خود باغی دلگشا در تهران بسازد.

امین الدوله همراه با ناصرالدین شاه به انگلیس رفته بود که برای اولین بار با مکانی به نام پارک آشنا شد. او وقتی به تهران برگشت در ملک وسیعی که در حوالی دروازه شمیران داشت، باغی شبیه به پارک های انگلیسی ساخت؛ پارکی با یک دریاچه زیبا و مرغابی هایی که در میانه دریاچه بی وقفه بازی می کردند.

پارک امین الدوله حتی قایق های تفریحی هم داشت که به جذابیت وصف نشدنی آن اضافه می کرد. دریاچه این پارک که بعدها به منبع الهام دیگر پارک های مدرن تهران تبدیل شد 2 هزار متر مربع وسعت داشت و آب هم از قنات امین الدوله تامین می شد. در نخستین سال های ساخت این پارک، تهرانی ها همه روزه نمی توانستند از آن استفاده نمایند.

چرا که امین الدوله مهمانی ها و جلسات شخصی اش را در آلاچیق ها و عمارت کلاه فرنگی این باغ برگزار می کرد. با وجود این، امین الدوله در مناسبت های خاص به مردم تهران اجازه می داد که وارد این پارک شوند. پارک امین الدوله اما به سرنوشت بسیاری از باغ های تهران دچار شد و در مسیر توسعه ساخت و سازهای شهر از بین رفت. اکنون از نخستین پارک تهران، جز چند تصویر و یک سردر قدیمی چیزی باقی نمانده است.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2263

به "ماجرای جلسات صدراعظم در آلاچیق مرموز نخستین پارک تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای جلسات صدراعظم در آلاچیق مرموز نخستین پارک تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید