محمدرضا عارف: هنر صدا و سیما سرمایه سوزی است، جای آثار فاخر همچون هزاردستان خالی است

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه صدا و سیما به جای آنکه کارخانه آدم سازی باشد، هنرش سرمایه سوزی شده است، از اصلاح اساسنامه صدا و سیما در مجلس اطلاع داد و گفت: باید اداره صدا و سیما به گونه ای باشد که در شان یک نهاد ملی باشد.

محمدرضا عارف: هنر صدا و سیما سرمایه سوزی است، جای آثار فاخر همچون هزاردستان خالی است

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا عارف گفت: درشرایطی که شاهد بعضی سوء تدبیرها و همینطور کوشش عده ای برای ناامیدکردن مردم هستیم، متاسفانه بعضی آثار هنری هم در راستای تشدید این ناامیدی است. بعضی از برنامه هایی که بویژه از صدا و سیما پخش می گردد فقط و فقط برای خالی کردن دل مردم است.

محمدرضا عارف در دیدار جمعی از فعالان فرهنگی، هنری و بازیگران تئاتر، سینما و تلویزیون با تبریک اعیاد قربان و غدیر و با گرامی داشت یاد و خاطره هنرمندانی که در یکسال اخیر درگذشتند از جمله مرحوم عزت الله انتظامی و مرحوم ضیاالدین دری با اشاره به به نقش هنرمندان در تحولات مهم در تاریخ معاصر ایران گفت: معتقدم هنر یک نظام سیاسی باید حفظ سرمایه های معنوی خود باشد، هنرمندان در یک نظام سیاسی از جمله سرمایه های معنوی محسوب می شوند و باید حاکمیت و نهادهای متولی در حفظ و ارتقاء این سرمایه، کوشش نمایند.

وی با بیان اینکه اخلاف نظر در قشر نخبه بعضا باعث ایجاد تضاد می گردد، توضیح داد: دغدغه ها و گلایه هایی که از زبان شما مطرح شد و از بی توجهی به هنر و هنرمندان به حق انتقاد داشتید یکی از علت های آن این است که امورات هنری توسط کسانی اداره می گردد که بعضا با هنر بیگانه هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از نهادهایی که باید در حفظ سرمایه های خود از جمله هنرمندان کوشا باشد صدا و سیما است. با کمال تاسف این رسانه به جای آنکه کارخانه آدم سازی باشد هنرش سرمایه سوزی است.

وی بر ضرورت تشکیل نظام صنفی هنرمندان تاکید نمود و گفت: در جلسه ای که پیش از رای اعتماد با آقای دکتر صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم از ایشان قول گرفتم که در تشکیل نظام صنفی هنرمندان پیش قدم گردد و هنرمندان این موضوع را باید با جدیت مطالبه نمایند.

عارف تاکید نمود: در شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز ضوابط فعالیتهای فرهنگی مشخص نشده برای همین شاهد سانسور آثار فرهنگی توسط کسانی هستیم که بعضا شاید آشنایی با مقوله فرهنگ و هنر ندارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین زمینه اضافه نمود: تجربه نشان داده سانسور آثار هنری آن هم به دلیل مسائل سلیقه ای جواب عکس می دهد، البته که آثار هنری از جمله موسیقی که در ایران قدمت طولانی دارد انتطار این است آثاری فاخر و در شان ملت هنردوست ایران باشد. نباید به گونه ای عمل گردد که سطح سلیقه مردم تنزل پیدا کند.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری یک هنرمند در جامعه بخصوص بر نسل جوان ما قابل مقایسه با دیگر اقشار نیست بر حفظ شان و منزلت هنرمندان تاکید نمود و گفت: در دولت اصلاحات صندوق حمایت از هنرمندان را تشکیل دادیم که به نوعی یک گام کوچک برای حل دغدغه های معیشتی هنرمندان بود ولی معتقدم باید فراتر از چنین صندوقی برای قشر فرهنگی جامعه انجام وظیفه کرد.

رئیس فراکسیون امید با قدردانی از احساس وظیفه هنرمندان در سیل اخیر و نقش موثر آنها در همراهی با سیل زدگان، اعلام کرد: انتظار این است چنین نقشی در عرصه بین الملل هم ایفا گردد. در جهانی که متاسفانه بعضی کشورها به خود اجازه می دهند خشونت را تئوریزه نمایند و نظم جهانی را به هم بزنند هنرمندان می توانند منادی صلح باشند. به نظرم هنرمندان ایران در این زمینه می توانند نقش موثری در دیپلماسی هنر داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: درشرایطی که شاهد بعضی سوء تدبیرها و همینطور کوشش عده ای برای ناامیدکردن مردم هستیم، متاسفانه بعضی آثار هنری هم در راستای تشدید این ناامیدی است. البته این سخن به مفهوم انتقاد نکردن نیست ولی بعضی از برنامه هایی که بویژه از صدا و سیما پخش می گردد فقط و فقط برای خالی کردن دل مردم است.

رئیس فراکسیون امید از اصلاح اساسنامه صدا و سیما در مجلس اطلاع داد و گفت: باید اداره این رسانه به گونه ای باشد که در شان یک نهاد ملی باشد به همین دلیل اصلاح اساسنامه صدا و سیما در دستور کار مجلس است.

عارف همچنین با اشاره به آثار هنری که در زمینه تاریخ معاصر ایران ساخته شده است، گفت: در زمینه تاریخ معاصر ایران باید فیلم ها و سریال هایی در طراز آثاری همچون هزاردستان مرحوم علی حاتمی ساخته گردد. متاسفانه بعضی آثاری که در زمینه تاریخ معاصر ایران ساخته می گردد با تحریف همراه است.

پیش از سخنان عارف تعدادی از فعالان فرهنگی و هنری ضمن بیان نقطه نظرات خود از بی توجهی به دغدغه های هنرمندان و مسایل معیشتی و منزلتی این قشر گلایه کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 18 شهریور 1398 شناسه مطلب: 263

به "محمدرضا عارف: هنر صدا و سیما سرمایه سوزی است، جای آثار فاخر همچون هزاردستان خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدرضا عارف: هنر صدا و سیما سرمایه سوزی است، جای آثار فاخر همچون هزاردستان خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید