مراقبت از افراد سالخورده و گروه های آسیب پذیر با نانوحسگر

به گزارش مجله کالارنا، محققان با استفاده از فناوری نانو، اقدام به ساخت حسگر قابل پوشیدنی کردند که می تواند رفتار گروه های آسیب پذیر را رصد نموده و بر آن نظارت کند.

مراقبت از افراد سالخورده و گروه های آسیب پذیر با نانوحسگر

گروه های آسیب پذیر جامعه مانند معلولان، سالخوردگان و نوزادان اغلب احتیاج به مراقبت ویژه داشته و در معرض خطر بیماری شدید یا حتی مرگ قرار دارند. هر ساله در سراسر دنیا، بیش از 3 میلیون نوزاد در اولین سال زندگی خود می میرند.

علت اصلی مرگ و میر نوزادان سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) است که در درجه اول به شرایط دمر خوابیدن آن ها نسبت داده می گردد. نوزادانی که در موقعیت دمر (یعنی صورت رو به سمت زمین) قرار دارند، بیشتر به علت عفونت تنفسی یا کمبود اکسیژن، دچار خفگی تصادفی می شوند. بنابراین، شرایط خواب مطلوب قرار دادن نوزادان روی پشت آن ها است.

عامل دیگر برای حفظ کیفیت خواب نوزادان، تناوب تعویض پوشک است. راهبردهای متداول برای نظارت بر شرایط خواب، به فیلم های پخش زنده یا حسگرهای تراشه ای غیرقابل انعطاف متکی هستند. با این حال، این روش ها بیشتر تأخیر دارند یا استفاده از آن ها چندان راحت نیست.

حسگرهای انعطاف پذیر پوشیدنی به دلیل ماهیت سبک خود، به عنوان گزینه های امیدوارکننده ای برای نظارت بر مراقبت های بهداشتی شناخته شده اند. با این حال، تعداد کمی از این سیستم های حسگری انعطاف پذیر برای نظارت بر نوزادان، به ویژه تشخیص شرایط خواب، قابل استفاده هستند.

در مقاله ای که به تازگی در نشریه Advanced Materials به چاپ رسیده است، محققان یک سیستم حسگری یکپارچه مبتنی بر گرافن (LIG) را ارائه کردند که می تواند به طور بی سیم خواب را کنترل کند. شرایط خواب، میزان تنفس و خیس بودن پوشک با یاری این حسگر قابل رصد است.

برای تحقق چنین سیستم حسگر یکپارچه ای، یکی از چالش برانگیزترین وظایف توسعه ابزاری است که نرم باشد تا بتوان آن را پوشید. از این رو محققان اقدام به فراوری حسگری کردند که کاملا نرم باشد.

هسته اصلی این طرح، حبس یک قطره فلز مایع در داخل یک حفره الاستومری نچسب است که به طور همگن توسط هشت جفت الکترود عامل دار احاطه شده است و امکان نظارت بر حداقل 18 جهت مورب را فراهم می نماید.

پروفسور مایکل دی، یکی از پیشگامان بین المللی در تحقیقات فلزات مایع، در این خصوص گفت: فلزات مایع دارای قابلیت های متمایزی از جمله سیالیت، نرمی، قابلیت کشش و راهنمایی گرمایی ، الکتریکی بالا هستند. آن ها همچنین به راحتی به بیشتر سطوح می چسبند.

براساس رویکرد پردازش لیزر، زو و همکاران پیروز به ارائه پلتفورمی نرم شدند که نه تنها هیچ چسبندگی با فلز مایع از خود نشان نمی دهد، بلکه به الگوهای رسانایی تعیین نیز دست می یابد.

پروفسور وی گائو، متخصص بیوالکترونیک انعطاف پذیر از موسسه فناوری کالیفرنیا نیز گفت: بیشتر حسگرهای فیزیکی و شیمیایی پوشیدنی برای ردیابی فعالیت های جسمی انسان، علائم حیاتی یا اطلاعات مربوط به مایعات زیستی استفاده می گردد. این سیستم حسگر انعطاف پذیر با عملکرد بازخورد برای تصمیم گیری به موقع می تواند تأثیر مهمی در نظارت از راه دور و بی سیم بر جمعیت آسیب پذیر داشته باشد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1662

به "مراقبت از افراد سالخورده و گروه های آسیب پذیر با نانوحسگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت از افراد سالخورده و گروه های آسیب پذیر با نانوحسگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید