بازسازی 43 اثر تاریخی در سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله کالارنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: در سال 98 تعداد 13 اثر فرهنگی از این استان در فهرست آثار منقول کشور ثبت شده است.

بازسازی 43 اثر تاریخی در سیستان و بلوچستان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی اظهار کرد: در سال گذشته اقدامات زیادی در راستای بازسازی آثار تاریخی صورت گرفت و 43 اثر مورد بازسازی نهاده شدند که ازجمله این اقدامات می توان به بازسازی ارگ سه کوهه در روستای سه کوهه شهرستان هامون، بافت تاریخی روستای سه کوهه، ارگ خان ملک کیانی، قلعه حیدرآباد خاش، قلعه قصرقند و قلعه نیکشهر اشاره نمود.

او گفت: در سال 98 تعداد سه اثر طبیعی استان شامل بندر بریس، منظر طبیعی روستای گرگان و کوه های مینیاتوری به ثبت رسید و پرونده های دو اثر طبیعی بندر پزم تیاب کنارک و منظر طبیعی روستا و ساحل درک تکمیل و برای ثبت با وزارتخانه ارسال شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در سال گذشته پل های تاریخی نیکشهر شامل پل تخت ملک، پل تک چشمه تنگه سرحه، پل تک دهانه جاده قدیم نیکشهر، پل دو چشمه تنگه سرحه در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

او گفت: همچنین پرونده های ثبتی محوطه های قبرستان چیدگی، تپه دستگرد، قبرستان بنت، محوطه کلات پایین، قلعه کلات توتان، محوطه کنار جوگن، محوطه پگمزی آماده و برای ثبت به وزارتخانه ارسال شدند که جلسات شورای ثبت به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو و به سال 99 موکول شد.

جلالزایی اعلام کرد: در سال 98 با پیگیری های انجام شده توسط معاونت میراث فرهنگی این مجموعه 13 اثر فرهنگی منقول از استان سیستان و بلوچستان در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

او گفت: تعداد 2154 اثر منقول در سامانه جام ثبت شد و 80 اثر منقول استان در سال گذشته مورد بازسازی نهاده شد که این آثار اکثراً مربوط به سکه های یافته شده از تیس بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان بابیان اینکه در تیرماه سال گذشته نیز 9 اثر میراث فرهنگی ناملموس از این استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، گفت: مشخص حریم قلعه نیکشهر، مسجد عبدالقادر، قلعه قصرقند، بازارچه سرپوش خاش، خانه رهبری در ایرانشهر از اقدامات انجام شده در سال 98 است.

او با اشاره به اینکه در سال گذشته شهر سوخته و تعدادی محوطه باستانی در سطح استان مورد حفاری و کاوش نهاده شدند، گفت: تبدیل مجموعه طاس و کپل به موزه خصوصی نیز اقدام دیگری بود که در ستل گذشته در این حوزه صورت گرفت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1035

به "بازسازی 43 اثر تاریخی در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی 43 اثر تاریخی در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید