موزه روابط شکست خورده، تکه هایی از عشق های نابود شده

به گزارش مجله کالارنا، موزه روابط شکست خورده بسیار عجیب و مجذوب کننده است. این موزه در شهره زاگرب در کشور کرواسی واقع شده است و یکی از جاذبه های گردشگری این کشور است. با خبرنگاران همراه باشید.

موزه روابط شکست خورده، تکه هایی از عشق های نابود شده

بسیاری از افراد خاطرات عشق های قدیمی خود را در دفترچه خاطرات یا نوشته های عاشقانه نگهداری می نمایند اما در کرواسی یک زوج راه دیگری برای زنده نگه داشتن رابطه انتها یافته خود پیدا نموده اند. موزه روابط شکست خورده (Museum of Broken Relationships) از طریق یک زوج اهل کرواسی پس از انتها روابط 4 ساله بین آن ها ایجاد شد و در گذر زمان به وسیله اشیا شخصی به جای مانده از عشق های قبلی زوج هایی دیگر، بزرگ تر شد و به شکل امروزی عایدی.

از اشیایی که در این موزه به نمایش عایدیه است می توان به خرس های عروسکی روز عشاق (ولنتاین)، عکس های خاطره انگیز، یک لباس عروس و حتی یک تبر اشاره نمود. (مردی برای از بین بردن اثاث خانه ای که با همسرش داشت از این تبر استفاده کرد تا خاطرات او را با از بین بردن این وسایل، به طور کامل فراموش کند) خیلی ها از این موزه به عنوان یک سالن برای عینیت بخشیدن به مفهوم اعتراف تعاملی یاد می نمایند، یعنی افرادی که رابطه های خود را انتها دادند و با سختی های بعد از آن کنار آمده اند، اشیا خود را به این موزه هدیه نموده اند تا به دیگران ثابت نمایند، زندگی فارغ از هر اتفاقی در جریان خواهد بود.

هر بازتماشاماینده ای می توانند اشیا خود را باقی بگذارد یا پیغام خود را ضبط کند تا بخشی از تاریخ روابط شکست خورده گردد.

همه ما راه های مختلفی برای کنار آمدن با یک رابطه شکست خورده داریم. هنگامی که عشق به نفرت تبدیل می گردد، یا باید بسیار قوی بود و همه چیز را به ورطه فراموشی برد یا باید به هر طریقی با آن کنار آمد تا فرد خودش را پیدا کند و به چرخه زندگی برگردد. عده ای عکس های رابطه شان را از بین می برند. (یا هر چیزی که بگردد نابود کرد). به عنوان مثال این تبر نشان از خشونت بعد از جدایی است و بعد از این که همه وسایل خانه با این تبر خرد شد، به این موزه منتقل شد.

بسیار کم پیش می آید افراد همه چیز را به صورت دست نخورده و به همان شکل قبل نگه دارند. این موزه برای چنین افرادی بسیار مناسب است.

هنگامی که اولینکا ویستینا (کارگردان سینما) و درازن گروبیزیک (مجسمه ساز) ـ زوج خوش فکری که این مجموعه را تشکیل دادند- از هم جدا شدند تصمیم گرفتند تکه های عشق تکه تکه شده شان را در موزه ای به نمایش بگذراند تا گاهی با سر زدن به آن لحظاتی که با هم داشتند را در فکر حفظ نمایند. این عمل همان قدر که بسیار غیر قابل باور است همان قدر هم تامل برانگیز و جالب است.

تکه های آینه خرد شده بعد از انتها رابطه
نوارهای ویدیویی یک زوج و خاطرات ثبت شده آن ها در این نوارها
عروسک های تدی بر (Teddy bear) خاطرات روز ولنتاین

در نگاه اول، ممکن است این مفهوم به نظر ضد سلامت روانی به نظر بیاید. اما این ایده رشد کرد و با استقبال فروانی از سراسر دنیا روبه رو شد. زوج های شکست خورده آمدند و قطعاتی از عشق انتها یافته شان را در معرض نمایش قرار دادند. شاید آن ها این راه را برای تسلی بخشیدن به خود و دیگر شکست خوردگان می یافتند. آن ها هرگز فکر نمی کردند روزی قلب شکسته شان را در قالب های مختلف بر سکو های موزه ببینند. اما این کار را کردند و به گفته بسیاری از این زوج ها بعد از این کار آرامش قلبی پیدا کردند. حالا خانه دائمی این مجموعه در زاگرب است و سالانه افراد بسیاری می آیند تا با یکی از غیرمتعارف ترین موزه دنیا آشنا شوند.

لباس عروس زنی بعد از جدایی در یک شیشه مربا

پیش از این که این اشیا در این محل دائمی به نمایش گذاشته شوند، به عنوان نمایشگاهی در قالب یک تور در کشورهای مختلف دنیا برده و مردم با آن آشنا می شدند. کشورهایی مثل آرژانتین، آلمان، بوسنی هرزگوین، فیلیپین، سنگاپور، آفریقای جنوبی، ترکیه، انگلستان و آمریکا میزبان این نمایشگاه سیار بودند. در سال های 2006 تا 2010 بیش از 200 هزار نفر از این نمایشگاه تماشا و از آن استقبال کردند. بیش از 30 تکه از اشیا این موزه از طریق مردم برلین در نمایشگاهی که در سال 2007 ایجاد شده بود، جمع آوری شد. همین طور در سایر کشورها اشیا دیگر جمع آوری و تکمیل می شد. در سال 2010 همه این مجموعه که در این سال ها تکمیل شد، در شهر زاگرب برای اولین بار به صورت دائمی گشایش یافت.

در این میان پس از کوشش های ناموفق وزرات کشور و فرهنگ کرواسی در پیدا کردن یک محل دائمی برای مجموعه ویستینا و گروبیزیک، آن ها تصمیم گرفتند تا یک سرمایه گذاری خصوصی انجام دهند و یک فضای 300 مترمربعی را در قسمت بالاشهر زاگرب اجاره و نمایشگاه خود را افتتاح نمایند. موزه انتها در 15 اکتبر سال 2010 افتتحاح شد.

در این موزه با چیزهایی عجیبی روبه رو می شوید که حتما به نحوی یا تجربه نموده اید یا از کسی شنیده اید. اما این که این رفتار ها را بتوان به تصویر کشید بسیار تماشای است. مثلا زنی لباس عروسی خود را در شیشیه مربا خوری مچاله نموده و چیزی جز یک لباس چروک غمگین باقی نمانده است. یا زنی دیگر اشک های خود را بعد از جدایی درون یک شیشه جمع آوری نموده است. یا مردی رنجور و شکست خورده که با تبر همه وسایل خانه را خرد نموده است. همه این ها در این موزه به نمایش گذاشته می گردد. گاهی هم عروسک های تدی بر در سکو ها دیده می شوند. عروسک هایی که در روز ولنتاین به هدیه گرفته شده اند. پای مصنوعی و اسلحه تیزر هم از اشیای جالب این موزه است. آنچه در این وقایع دیده می گردد این است که بسیاری از این احساسات و عواطف برآمده از خشم زوج ها ملموس و قابل درک است.

این که بتوان در موزه ای افسرگی یا ابزار افسردگی را به نمایش درآورد بسیار امر مسئله ای است. چراکه باید برای افراد یک هم ذات پنداری اتفاق بیفتد. بازتماشامایندگان می آیند تا قضاوت نمایند؛ قضاوت نمایند آنچه در زندگی شکست خوردگان اتفاق افتاده، ممکن است برای هر فرد دیگری رخ دهد.

در هفته اولی که این موزه گشایش یافت بیشتر از 1000 نفر از این موزه تماشای بازدید کردند و به علت استقبال فراوان مردم، دومین موزه روابط شکست خورده در آوریل سال 2016 در لس آنجلس آمریکا افتتاح شد که آن موزه هم با استقبال خوبی روبرو شد.

این پروژه به دو قسمت تقسیم می گردد:

اشیا الحاق شده یا اسناد زوج ها مثل عکس ها، فیلم ها یا نامه ها. همه اشیا با شرح مختصری که کنارشان هستند شناسایی می شوند و مثلا تاریخ، مکان و علت اهدا از طرف اهدانمایندگان.

موزه مجازی برای بازتماشامایندگان. عده ای می خواهند اشیا به صورت مجازی بازدید شوند. آن ها ابتدا باید در سایت تصاویری از آن شی را بارگذاری نمایند تا بازتماشامایندگان با اجازه اهدانمایندگان بتوانند از این اشیا تماشا نمایند.

همه بازدیدگنندگان موظف هستند که تعهد دهند اشیا و پیغام های خصوصی موزه به هیچ وجه ضبط نمی گردد. به این ترتیب در یک فضای صمیمی و قابل اعتماد می توان از اشیا و خاطرات روابط شکست خورده تماشا کرد.

این موزه نگاه جالبی به روابط شکست خورده دارد، اما امید است کسی که یک رابطه خوب و عاشقانه را شروع نموده، سر از این موزه در نیاورد.

منبع: کجارو / batrek.com / atlasobscura.com / goseewrite.com / dreamstime.com / stophavingaboringlife.com / en.wikipedia.org
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2039

به "موزه روابط شکست خورده، تکه هایی از عشق های نابود شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه روابط شکست خورده، تکه هایی از عشق های نابود شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید