هشدار مجلس انگلیس درخصوص عواقب بازداشت ولی عهد سابق سعودی

به گزارش مجله کالارنا، خبرگزاری خبرنگاران- هیأتی از نمایندگان مجلس انگلیس با انتشار گزارشی، درخصوص شرایط سلامت ولی عهد سابق سعودی در زندان و تبعات امنیتی بازداشت او برای عربستان سعودی و کشورهای غربی هشدار دادند.

هشدار مجلس انگلیس درخصوص عواقب بازداشت ولی عهد سابق سعودی

به گزارش خبرنگاران،یک هیأت تحقیقاتی متشکل از نمایندگان مجلس انگلیس با انتشار گزارشی، در مورد عواقب بازداشت محمد بن نایف ولی عهد سابق عربستان سعودی هشدار دادند.

به نوشته روزنامه گاردین، این هیأت دریافته است که بن نایف از زمان بازداشتش در ماه مارس (اواسط اسفند 98)، به میزان چشمگیری کاهش وزن داشته است. همچنین او از درد مفاصل به ویژه در ناحیه زانو رنج می برد و راه رفتن عادی برای وی سخت شده است. از سوی دیگر شواهدی مربوط به آسیب به پاهای او وجود دارد که درد کشیدن وی هنگام راه رفتن را افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، بن نایف قادر نیست در دادگاهی عادلانه به بازداشت خود اعتراض کند، از دسترسی به وکیل محروم است و پرونده او جهت بازبینی لزوم بازداشتش مورد آنالیز قرار نگرفته است. وی همچنین از دیدار با خانواده و پزشک خود محروم است.

به گفته این قانون گذاران انگلیسی، بن نایف به تازگی و پس از نُه ماه از حبس انفرادی خارج شده است و در حال حاضر او را تهدید نموده اند اگر سرمایه خود را به نهاد پادشاهی منتقل نکند دوباره به حبس انفرادی بازگردانده می گردد.

این هیأت فراحزبی معتقد است رسیدگی به شرایط حقوق بشر در عربستان سعودی به نفع این کشور و جامعه دنیای خواهد بود و سعودی ها باید درباره اقدامات خود شرح ارائه نمایند.

از دید این هیأت، ناتوانی سعودی ها در پیروی از استانداردهای بین المللی حقوق بشر، تضعیف این کشور و همچنین امنیت کشورهای غربی را در پی دارد.

گرچه سفیر عربستان سعودی در لندن، دیداری غیر رسمی با اعضای این هیأت داشته، ریاض همچنان از همکاری با آن ها خودداری می نماید و گزارش مجلس نسبت به آن عمیقاً ابراز تأسف نموده است.

به نوشته گاردین، احتمالاً مقامات سعودی این گزارش مجلسی را تکذیب نموده و آن را تلاشی برای بی اعتبار کردن حاکمان این کشور قلمداد نمایند. اما کریسپین بلانت که ریاست این هیأت را بر عهده دارد در واقع یکی از حامیان عربستان سعودی بوده و بارها از حق این کشور برای دریافت تسلیحات انگلیسی برای ادامه دادن به درگیری های یمن دفاع نموده است.

در حال حاضر برآورد ها درباره احتمال محکومیت بن نایف، وزیر کشور سابق عربستان سعودی و یکی از متحدان نهادهای اطلاعاتی غرب، رو به افزایش است. او به همراه برادر عظیم ترش شاهزاده احمد به دستور محمد بن سلمان ولی عهد کنونی عربستان سعودی مورد بازداشت قرار گرفته اند تا هرگونه تهدید برای پادشاهی وی مرتفع گردد.

هیأت قانون گذاران انگلیسی پیشنهاد نموده اند تا اطلاع ثانوی پلیس بین الملل از همکاری با مقامات سعودی خودداری نمایند و سران گروه هفت نیز هرگونه تبادل زندانی یا استرداد مجرمین به عربستان سعودی را به حالت تعلیق درآورند.

اوایل آذرماه امسال محمود رفعت وکیل مطرح دنیا عرب و مقیم در فرانسه در توئیتی به نقل از منابع موثق در داخل عربستان نوشت، محتمل است بازداشت برادر پادشاه عربستان و بن نایف به این دلیل باشد که بن سلمان می خواهد در یک اقدام پیش دستانه پیش از ورود جو بایدن به کاخ سفید این دو نفر را اعدام کند تا دیگر جایگزینی برای او نباشند.

همچنین، تحقیقاتی از سوی تیم تحقیق و آنالیز توییتر انجام گرفته است که نشان می دهد، گروهی از ربات هایی که توسط هواداران بن سلمان اداره می شوند، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با موجی از پیغام های جعلی، بن نایف را هدف حملات خود قرار دادند و مدعی شدند که محمد بن نایف بخشی از توطئه دموکرات های آمریکا برای بی ثبات کردن خاندان آل سعود بوده است.

از سوی دیگر، مردادماه امسال رسانه ها اطلاع دادند، دادگاهی در واشنگتن برای محمد بن سلمان و سیزده شخصیت سعودی دیگر احضاریه صادر کرد و خواهان حضور آنها در دادگاه برای پاسخگویی به شکایت سعد الجبری از آنها شد.

سعد الجبری معاون محمد بن نایف ولی عهد پیشین سعودی و مشاور امنیت ملی او در وزارت کشور، با رجوع به دادگاهی در واشنگتن، از ولی عهد سعودی شکایت کرد و اطلاع داد که بن سلمان با اعزام تیم ترور به کانادا به دنبال کشتن او بود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1454

به "هشدار مجلس انگلیس درخصوص عواقب بازداشت ولی عهد سابق سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مجلس انگلیس درخصوص عواقب بازداشت ولی عهد سابق سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید