پیمانکاری ساختمان در تهران

به گزارش مجله کالارنا، به مجموعه ای که فعالیت های ساختمانی از قبیل ساخت، حمل و نقل و اجرا را بر عهده داشته و با اشخاص حقیقی و حقوقی در این زمینه قرار داد منعقد می نمایند، پیمانکاری ساختمان گفته می گردد. با این مقدمه در ادامه این بخش از ما به بیان توضیحات تکمیلی در این زمینه خواهیم پرداخت و هم چنین در زمینه پیمانکاری ساختمان در تهران نیز اطلاعاتی در اختیار شما خواهیم گذاشت. در ادامه با ما همراه باشید.

پیمانکاری ساختمان در تهران

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

پیمانکاری ساختمان

همان گونه که گفته شد، پیمان کاری ساختمان به مجموعه ای گفته می گردد که از سمت کارفرما به عنوان نماینده در اجرای پروژه های ساختمانی انتخاب شده و پیمانکار موظف است بر اساس قرارداد منعقد شده نسبت به انجام عملیات های ساختمانی اقدام نماید. پیمانکار وظیفه دارد در طول اجرای پروژه، نقشه های مربوطه را طراحی و اجرا نموده و نسبت به دریافت مجوزهای ساختمانی، تهیه کلیه مصالح مورد احتیاج، حفظ امنیت پرسنل و افراد مشغول به کار و هر آن چه که به این حیطه مربوط می گردد، اقدام نماید.

قرارداد مدیریت پیمان، از دو قسمت عمومی و اختصاصی تشکیل شده است. این قراردادها باید به گونه ای باشند که در آن ها هیچ گونه تناقضی وجود نداشته باشد و تمامی بخش ها به طور واضح معین شده و به امضای دو طرف برسد. در قرار داد مدیریت پیمان، کارفرما به شخصیتی حقوقی گفته می گردد که بر اساس اسناد و مدارک، عملیات اجرایی را به شرکت پیمانکار واگذار می نماید. مدیر طرح به عنوان رابط بین کارفرما و پیمانکار معرفی شده و چارچوب اختیارات وی از طرف کارفرما معین شده است. در این میان مهندس مشاور نیز در چارچوب اختیاراتی که دارد به شرکت پیمانکار معرفی می گردد.

بدون شک همه افراد به دنبال پیمانکار و مجموعه های پیمانکاری ساختمانی هستند که نسبت به فعالیت آن ها اطمینان داشته باشند. یک پیمانکار خوب باید از ویژگی هایی برخوردار باشد. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک پیمانکار ساختمان باید از آن برخوردار باشد، قدرت تصمیم گیری بالا و قاطعیت در انجام کار می باشد. از دیگر ویژگی هایی که یک پیمانکار باید از آن برخوردار باشد، داشتن تجربه کافی در حوزه مربوطه می باشد. برخورداری از تجربه بالا سبب می گردد، تسلط پیمانکار بر روی پروژه بیش تر گردد. همین امر باعث می گردد سرعت اجرای پروژه بیش تر شده و کیفیت اجرای آن نیز بالا رود. زمانی که یک پیمانکار از تسلط کافی در اجرای پروژه برخوردار باشد، نشانه این است که از قدرت رهبری بالایی نیز برخوردار است. یک پیمانکار خوب باید از این توانایی برخوردار باشد که در صورت ایجاد هرگونه مشکل و اختلال در فرایند اجرای پروژه سریع نسبت به آن قادر به تصمیم گیری بوده و آن را برطرف کند. چرا که بروز این گونه مسائل می تواند در زمان تحویل پروژه نیز اختلال ایجاد کند.

به طور کلی می توان گفت پیمانکاران ساختمان بر اساس قرار داد تنظیمی وظایفی برعهده دارند که بعضی از این وظایف در آن ها مشترک می باشد. از جمله مهم ترین این وظایف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پیمانکار باید از برنامه ای دقیق و جامع برای پیش برد پروژه در ساخت و ساز برخوردار باشد.
  • فعالیت هایی از قبیل استخدام کارکنان گرفته تا فراهم کردن جدول زمان بندی برای اجرای تمامی مراحل بر عهده پیمانکار ساختمان می باشد.
  • در کلیه مراحل اجرایی، کارفرما باید تمام مراحل اجرایی ساختمان را با توجه به نقشه های فنی و اجرایی به طور کامل اجرا کند.
  • پیمانکار موظف است نسبت به آنالیز نقشه های اجرایی اقدام نموده و در صورت وجود مشکل در اجرا موارد را با مشاور یا کارفرما مطرح کند.
  • پیمانکار ساختمان باید بر تمامی قوانین و ضوابط ساخت و ساز تسلط داشته و هم چنین نسبت به تفاوت آن ها در مکان و زمان ساخت و ساز، آگاهی داشته باشد.
  • اجرای تمامی اقدامات به شیوه ای قانونمند در کلیه مراحل ساخت و ساز بر عهده پیمانکار ساختمان می باشد.
  • مسئولیت نظارت بر چگونگی پیشرفت و تغییرات در طول انجام پروژه بر عهده پیمانکار ساختمان می باشد.
  • در صورت لزوم برای ایجاد هرگونه تغییرات احتمالی، پیمانکار این اختیار را دارد که نسبت به اعمال تغییرات اقدام کند.
  • رعایت کلیه مقررات ایمنی و ایجاد شرایط لازم برای جلوگیری از ایجاد هرگونه حادثه ای، بر عهده پیمانکار می باشد.
  • پیمانکار موظف است کلیه وسایل خدماتی لازم برای کارگران را فراهم نموده و در حفظ امنیت محیط کارگاهی کوشا باشد.

ضمانت اجرایی در قرارداد

قرارداد مدیریت پیمان که بین کارفرما و پیمانکار ساختمانی منعقد می گردد، از ضمانت نامه اجرایی برخوردار می باشد. ضمانت اجرایی این امکان را فراهم می نماید که در صورتی که هرگونه نقض تعهدات از سوی هر یک از طرفین قرار داد ایجاد شد، طرف دیگر بتواند اقدامات قضایی و کیفری را از این طریق دنبال کند.

پیمانکار ساختمان در تهران

تهران به عنوان پایتخت کشور و یک کلانشهر، هر روزه شاهد اجرای عملیات ساختمانی مختلف و ساخت و ساز می باشد. از این رو مجموعه های پیمانکاری زیادی در تهران مشغول به فعالیت هستند که با توجه به آن چه که در بالا اشاره شد، می توان با مجموعه ای قابل اعتماد آغاز به همکاری کرد. شرکت های پیمانکاری که در تهران مشغول به کار هستند، عموما در دو دسته قرار می گیرند. دسته اول افرادی هستند که به طور کامل نسبت به تجزیه و تحلیل پروژه اقدام می نمایند و با آنالیز دقیق قیمت واقعی را اعلام می نمایند. گروه دوم نیز تنها برای شرکت در مناقصات قیمت پایینی اعلام می نمایند. از این رو با توجه به تعدد این گونه شرکت ها در تهران باید نسبت به انتخاب دقیق و آگاهانه آن ها اقدام کرد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 643

به "پیمانکاری ساختمان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیمانکاری ساختمان در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید