گرایش جدی تر ایران به سمت چین در پی ناامیدی از گشایش برجام

به گزارش مجله کالارنا، در حالی که توافق هسته ای نتوانسته است محدودیت های تحریمی علیه ایران را به طور کامل بردارد کارشناسان انتظار دارند این کشور در جهت تقویت روابط مالی با چین گام های جدی تری بردارد.

گرایش جدی تر ایران به سمت چین در پی ناامیدی از گشایش برجام

با ما همراه باشید و با چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک نیوز، پس از لغو تحریم های غرب علیه ایران، تهران تعدادی پروژه سرمایه گذاری بزرگ از چند شریک عمده جذب نموده است. هرچند قرارداد ایران چین برای ساخت یک پایانه نفتی بیشترین توجه رسانه ای را معطوف خود نموده است، اما پروژه های زیاد دیگری نیز بین دو کشور وجود دارد.

سلمان رفیع شیخ، روزنامه نگار آزاد در پایگاه خبری آسیا تایمز نوشت، آمریکا هنوز تمایلی به آزاد کردن دارایی های بلوکه شده ایران ندارد و عملا مانع از قراردادهای تامین اقتصادی بانک های اروپایی می گردد. از این رو ایران احتمالا به سراغ فرصت های دیگری می رود.

بر اساس یک آنالیز جدید، چین تا سال 2030 میلادی به بزرگترین مصرف نماینده انرژی دنیا تبدیل خواهد شد و از این رو، این کشور علاقمند به تضمین خرید نفت از ایران است.

به علاوه ایران می تواند نقطه اتصال جغرافیایی چین با منطقه باشد. ایران با خلیج فارس و دریای خزر هم مرز است و این موجب می گردد این کشور برای پروژه جاده ابریشم جدید پکن حائز اهمیت فراوانی باشد.

به اعتقاد شیخ، پروژه جاده ابریشم جدید مستلزم آن است که چین با ایران در یک استراتژی سودآور برای دو طرف با ایران همکاری نماید.

یک راه چاره احتاقتصادی که از سوی شیخ پیشنهاد می گردد همکاری هسته ای است. اکنون که تحریم ها برداشته شده، ایران به دنبال فرصت هایی جهت ارتقاء بخش انرژی هسته ای خود است.

بر اساس اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تهران میخواهد سرمایه گذاری چین در 2 پروژه احداث نیروگاه هسته ای را بپذیرد. به علاوه، دو کشور توافق نموده اند در زمینه نوسازی و تغییر ترکیب راکتور اراک با هم همکاری نمایند و همکاری ها در سایر زمینه های تحقیقات هسته ای را توسعه دهد.

اما در این راه چین یک رقیب دیگر به نام روسیه دارد که آن هم به دنبال همکاری های هسته ای با ایران است.

163

منبع: تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 817

به "گرایش جدی تر ایران به سمت چین در پی ناامیدی از گشایش برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرایش جدی تر ایران به سمت چین در پی ناامیدی از گشایش برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید