3.9 میلیارد دلار برای انتقال آب دریای عمان به شرق کشور احتیاج است

به گزارش مجله کالارنا، مشاور طرح انتقال آب به محور شرق کشور گفت: 3.9 میلیارد دلار برای اجرای طرح انتقال آب دریای عمان به محور شرق کشور احتیاج است.

3.9 میلیارد دلار برای انتقال آب دریای عمان به شرق کشور احتیاج است

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش مجله کالارنا از زاهدان، نصیر گیفانی شامگاه دوشنبه در نشست هماهنگی انتقال آب که در سالن جلسات استانداری برگزار گردید گفت: در حال حاضر 24 درصد روستاهای 3 استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان تخلیه شده و در 2 هزار روستا آبرسانی سیار انجام می گردد.

مشاور طرح انتقال آب از دریای عمان به محور شرق کشور با اشاره به اینکه در سال 95 احتیاج آبی این 3 استان 940 میلیون متر مکعب بوده است توضیح داد: به این ترتیب احتیاج آبی در سال 1420 به هزار و 800 میلیون متر مکعب می رسد و با توجه به شرایط موجود آب سفره های زیرزمینی نیز کاهش پیدا نموده است به همین دلیل سراغ طرح انتقال آب از دریای عمان رفتیم .

وی گفت: وزارت نیرو مطالعات طرح انتقال آب از دریای عمان را خردادماه سال 95 به آب منطقه ای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان ابلاغ نموده است که در مجموع اجرای این طرح سه هزار و 900 میلیون دلار اعتبار احتیاج دارد.

گیفانی با بیان اینکه 11 سال طول می کشد که سرمایه برگردد عنوان نمود: در این میان دوره ساخت پنج و بهره برداری 20 سال معین شده که خوشبختانه 9 شرکت برای مشارکت اقتصادی در این طرح اعلام آمادگی نموده اند.

مجری طرح انتقال آب از دریای عمان به محور شرق کشور هم در این نشست گفت: مطالعات این طرح 12 ماهه منعقد و مناقصه هم در آخر بهمن ماه سال 1395 ابلاغ شده است که در این راستا مجوز معاونت دریایی محیط زیست برای سه تا چهار میلیارد متر مکعب دریا دریافت شده است.

عبداللهی نهایی شدن محل آبگیری از دریا، تملک اراضی برای احداث تاسیسات آبگیری و نمک زدایی، فراخوان سرمایه گذاری و انجام مراحل ثبت شرکت و دریافت ردیف اعتباری طرح مطالعاتی از سازمان برنامه وبودجه در بودجه 97 را از دیگر اقدامات اجرا شده در طرح انتقال آب از دریای عمان عنوان نمود.

ح

منبع: تسنیم
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 575

به "3.9 میلیارد دلار برای انتقال آب دریای عمان به شرق کشور احتیاج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3.9 میلیارد دلار برای انتقال آب دریای عمان به شرق کشور احتیاج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید