احتمال برگزاری سومین نشست رهبران کره شمالی و آمریکا در سال 2019

به گزارش مجله کالارنا، کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی می گویند با وجود بن بست فعلی در مذاکرات واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر خلع سلاح هسته ای کره شمالی، رهبران دو کشور ممکن است در سال جاری میلادی برای سومین بار با یکدیگر دیدار کنند.

احتمال برگزاری سومین نشست رهبران کره شمالی و آمریکا در سال 2019

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری یونهاپ نوشت: کارشناسان و تحلیلگران آمریکایی نسبت به فرایند پیشرفت مذاکرات آمریکا و کره شمالی بر سر خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ در ازای رفع تحریم ها اختلاف نظر دارند و برخی می گویند چون تنشهای سال 2017 کاهش یافته این نشانه پیشرفت است اما برخی دیگر می گویند دورنمای خلع سلاح هسته ای کره شمالی بدتر شده است. با این حال بیشتر آنها موافق هستند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به جهانل سومین نشست خود در سال جاری میلادی هستند.

هری کازیانیس مدیر ارشد مرکز مطالعات کره در مرکز نشنال اینترست آمریکا گفت: سومین نشست ترامپ و کیم جونگ اون در سال 2019 به احتمال زیاد برگزار می شود. دو طرف در نشست قبلی در شهر هانوی به توافق نزدیک شده بودند و نمی خواهند این فرایند را متوقف کنند.

کازیانیس در ادامه تاکید کرد: در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبال انتخاب مجدد به ریاست جمهوری در انتخابات 2020 است او مطمئناً خواهان یک دستاورد مهم در سیاست خارجی به منظور به رخ کشیدن در مبارزات انتخاباتی است تا حامیانشان دوباره شعار دهند، ترامپ مستحق نوبل صلح است.

وی افزود: شاید هیچیک از مسائل دیگر جهان یک پیروزی تاریخی برای دولت ترامپ را رقم نزند اما مساله کره شمالی می تواند صفحه جدیدی در تاریخ باز کند و ترامپ امیدوار به این اتفاق است.

رهبر کره شمالی هم دلایل خودش را برای تمایل داشتن به برگزاری سومین نشست با ترامپ به رغم شرمساری بزرگ مربوط به نشست قبلی در پایتخت ویتنام دارد.

فرانک آئوم، یک کارشناس ارشد کره شمالی در انستیتوی صلح آمریکا گفت: احتمال برگزاری سومین نشست ترامپ و کیم جونگ اون کمی بیش از 50 درصد است. ترامپ به دنبال موفقیتهایی در حوزه سیاست خارجی است و کیم جونگ اون هم رفع تحریم ها را می خواهد.

وی افزود: مساله این است که کدام یک از آنها بیشتر به دنبال توافق هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: من فکر نمی کنم ترامپ بخواهد انقدر صبر کند تا کره شمالی یک اقدام تحریک آمیز دیگر انجام دهد و آمریکا را مجبور به اتخاذ رویکردی تهاجمی تر در قبال این کشور کند و یا اینکه بگذارد سیاستش در قبال کره شمالی قبل از انتخابات 2020 شکست بخورد. البته ترامپ فعلاً با شرایط موجود که در آن کره شمالی هیچ آزمایش هسته ای و یا پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما انجام نمی دهد راضی است اما بعید است کره شمالی همین احساس را داشته باشد.

آئوم افزود: به صورت مطلوب می توان پیش بینی کرد بعد از نشست بعدی ترامپ با مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در پایان ماه جاری میلادی در سئول، بن بست فعلی در فرایند انطباق گام های کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای با رفع تحریم ها از جانب آمریکا شکسته شود.

وی تاکید کرد: به صورت ایده آل آنها بر سر انعطاف پذیری بیشتر توافق خواهند کرد و می توانند این سینگال را به پیونگ یانگ بدهند. یک گزینه، پذیرفتن توافقی محدود تر است که شامل یک سری اقدامات اولیه برای رفع تحریم ها از جانب آمریکا در ازای تعطیل شدن تأسیسات هسته ای اصلی کره شمالی در یونگبیون است و دومین گزینه نیز دستیابی به یک توافق جامع تر روی کاغذ و سپس اجرای آن در چند مرحله است.

بروس کلینگنر، متخصص امور کره و کارشناس ارشد شمال شرق آسیا در بیناد هریتیج به فقدان مذاکرات در سطح کاری از زمان فروپاشی نشست قبلی رهبران کره و آمریکا در ماه فوریه اشاره کرده و احتمال برگزاری سومین نشست آنها را عنوان کرد.

دولت ترامپ گفته برگزاری نشست سوم وابسته به کسب پیشرفت به سمت دستیابی به یک توافق معتبر خلع سلاح هسته ای است.

وی خاطر نشان کرد: در دسامبر 2018 جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ بیان کرد که مساله فقدان پیشرفت در مذاکرات با کره شمالی باعث شد ترامپ این ذهنیت را پیدا کند که برگزاری نشست دوم با رهبر کره شمالی ضروت دارد. بنابراین برگزاری نشست سوم امکان پذیر است با این هدف که یا بر فقدان پیشرفت فایق آمده یا تنشهای ایجاد شده بر سر رفتارهای تحریک آمیز کره شمالی فروکاسته شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 818

به "احتمال برگزاری سومین نشست رهبران کره شمالی و آمریکا در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال برگزاری سومین نشست رهبران کره شمالی و آمریکا در سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید