استارشیپ می تواندزباله فضایی مدار زمین را پاکسازی کند

به گزارش مجله کالارنا، ایلان ماسک بنیانگذار و مدیر شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس(SpaceX) می گوید سیستم موشکی استارشیپ(Starship) می تواند به پاکسازی 760 هزار زباله فضایی موجود در مدار زمین یاری کند.

استارشیپ می تواندزباله فضایی مدار زمین را پاکسازی کند

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از بیزنس اینسایدر، به گفته رئیس شرکت اسپیس ایکس، سیستم موشکی استارشیپ می تواند به حل مشکل زباله های فضایی یاری کند.

گوئین شاتول در مصاحبه ای با مجله تایم گفت: قطعات جدا شده از موشک ها و همچنین ماهواره های بازنشسته در مدار زمین وجود دارد که این فضا را آلوده نموده است.

شرکت اسپیس ایکس که توسط ایلان ماسک در سال 2002 تأسیس شد، معتقد است موشک استارشیپ می تواند به پاکسازی بقایای فضایی باقی مانده در مدار زمین یاری کند. این موشک برای حمل 100 مسافر و حمل محموله های سنگین طراحی شده است.

شاتول گفت: کاملاً مقدور است که ما بتوانیم از استارشیپ استفاده کنیم تا به سراغ بعضی از این زباله های فضایی برویم و آنها را برداریم. این کار آسان نخواهد بود، اما من باور دارم که استارشیپ توانایی انجام چنین کاری را دارد.

شاتول در پاسخ به این سوال که آیا شرکت اسپیس ایکس سیاست جدیدی برای مقابله با مسئله زباله های فضایی معرفی می نماید، گفت که این شرکت کل صورت فلکی خود را به ارتفاع کمتری می آورد، بنابراین ماهواره ها خیلی سریع تر فرسوده می شوند و سپس از هم می پاشند و دوباره به جو زمین سقوط می نمایند.

اسپیس ایکس در حال حاضر نزدیک به 900 ماهواره اینترنتی استارلینک(Starlink) را به مدار زمین پرتاب نموده است، اگرچه همه هنوز عملیاتی نیستند. تا همین ماه اکتبر، حداقل 820 ماهواره استارلینک در حال کار در مدار زمین هستند. دلیل این اختلاف عدد این است که مقدار کمی از ماهواره های ارسالی از کار افتاده اند یا به طور کامل از مدار خارج شده اند.

اسپیس ایکس می خواهد تا اواسط سال 2027 حدود 12 هزار ماهواره اینترنتی دیگر را به فضا پرتاب کند. ضمن اینکه ممکن است این عدد به 42 هزار نیز افزایش یابد.

دنیل اولتروژ مدیر مرکز استاندارد و نوآوری فضایی(CSSI) به بیزنس اینسایدر گفت: بقایا یا زباله های فضایی به طور فزاینده ای نگران نماینده هستند و برخورد دو قطعه از آنها که از یک تا 10 تن جرم دارند، بیشترین خطر زیست محیطی را به همراه دارد.

طبق گفته اولتروژ، تخمین ها متفاوت است اما CSSI معتقد است که ممکن است امروز 760 هزار شیء بزرگتر از یک سانتی متر در مدار زمین وجود داشته باشد. اولتروژ می گوید فراوانی این زباله ها در چهار سال گذشته به دلیل استقرار صورت های فلکی بزرگ و ردیابی پیشرفته تر اجرام فضایی با سیستم های پیشرفته، تقریباً دو برابر شده است.

وی گفت که با تصاویری که از موشک استارشیپ دیده است بر این باور است که این موشک می تواند به حذف زباله های فضایی یاری کند.

اولتروژ اضافه نمود: موشک استارشیپ می تواند راهی مهم برای مقابله با خطر برخورد بین اجرام بزرگ زباله های فضایی باشد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1369

به "استارشیپ می تواندزباله فضایی مدار زمین را پاکسازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارشیپ می تواندزباله فضایی مدار زمین را پاکسازی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید