حسین آرتیست سینما درگذشت خبرنگاران

به گزارش مجله کالارنا، حسین ملکی - بازیگر، عکاس و فیلمبردار سینما براثر بیماری از جهان رفت.

حسین آرتیست سینما درگذشت خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، تورج منصوری - فیلمبردار سینما - در گفت وگویی با ایسنا با تایید این خبر بیان نمود: متاسفانه صبح امروز - شنبه 14 فروردین - به وسیله دختر آقای ملکی آگاه شدم که ایشان به دلیل بیماری کبدی کهنه ای که داشتند، فوت نموده اند.

او اضافه نمود: حسین ملکی از پیش از عید نوروز در بیمارستان بستری بود و تحت مراقبت قرار داشت، اما خاتمه این اتفاق تلخ رخ داد و باید به دختر ایشان که پس از درگذشت مادرش، بسیار همراه پدرش بود تسلیت گفت و آرزوی صبر کرد.

به گفته وی مراسم تشییع و به خاک سپاری این هنرمند توسط خانه سینما در حال پیگیری است و زمان قطعی آن تعیین نشده است.

منصوری در ادامه اضافه نمود: حسین ملکی تجسم کاملی از سنیمای ایران بود و بین دوستان خیلی قدیمی به حسین آرتیست معروف بود، چون کار بازیگری می کرد و بسیار خوب هم این کار را انجام می داد مثل فیلم ترن مرحوم قویدل که با خسرو شکیایی کار می کرد و حقیقتا نقش مشکل و بی نظیری را ایفا کرد.

وی گفت: حسین ملکی در کنار بازیگری از عکاسان درجه یک سینما بود و جزء کسانی به شمار می رفت که فیلم های ایرانی - قبل از انقلاب و اوایل آن و درواقع قبل از اینکه او به حرفه فیلمبرداری وارد گردد، با عکس های او معامله می شد؛ یعنی حسین ملکی از عکاسان طلایی سینمای تجاری ایران بود که فیلم ها به وسیله عکس های او بدون دیده شدن فروخته می شدند، یا برای تکمیل فراوری سرمایه جذب می کردند. او از عکاسانی بود که وقتی در کاری حضور داشت تا حدود زیادی فروش آن فیلم تضمین می شد، چون یک زمانی فروش فیلم های سینمایی ایرانی به شکل خیلی مستقیمی به عکس های آن فیلم در ویترین و مطبوعات و سالن ها وابسته بود.

منصوری با اشاره به اینکه این ها مربوط به دوران قبل از سینمای دیجیتال است، ادامه داد: دست اندرکاران هر فیلمی که قرار بود خارج از تهران ساخته گردد برای اینکه حسین ملکی در آن حضور داشته باشد سر و دست می شکستند، چون او هم صمیمانه بزرگتری می کرد و بسیار انسان بشاش و شادی بود که به گروه انرژی می داد و همین باعث می شد سختی کار و دوری از خانواده راحت تر پشت سر گذاشته گردد. او شوخ طبعی هایی داشت که حتی وقتی نبود هم به وسیله دیگران نقل می شد.

وی اضافه نمود: بعد ها که حسین وارد کار فیلمبرداری و عضو انجمن ما (فیلمبرداران سینما) شد، در تعداد زیادی فیلم سینمایی با تهیه کننده ها و کارگردان های زیادی کار کرد؛ فیلمسازانی که از طیف های مختلف بودند و مثلا ممکن بود دغدغه تجاری داشته باشند یا روشنفکری.

منصوری گفت: حسین ملکی فلسفه زیبایی در زندگی داشت و احساس می کرد زندگی محل گذر است ونباید آزردگی ها را به دل راه داد، باید همه در کنار هم شاد باشند و او حتی در سخت ترین شرایط زندگی خودش لبخند به لب دیگران می آورد. او پیشکسوتی بود که این عنوان را فقط بخاطر سابقه طولانی کارش نداشت، بلکه تمام ویژگی های این کسوت را دارا بود و به لحاظ الگو های حرفه ای و رفتاری نماد و سمبل حرفه خود بود. حالا رفتن او غم بزرگی برای همه ماست و باید به همه خانواده اش به ویژه دخترش که در این سال ها خیلی زحمت حسین را کشید تسلیت گفت و ْرزوی صبر برایشان کرد.

در پی درگذشت حسین ملکی که متولد سال 1320 بود، انجمن صنفی عکاسان سینما با پیغامی درگذشت این عکاس پیکسوت سینما را تسلیت گفت.

در متن این پیغام آمده است: درروز های آغازین بهار، خبردرگذشت حسین ملکی هنرمند وعکاس با سابقه فیلم و مدیر فیلمبرداری سینمای ایران، متاثرکننده است. او که سال ها با علاقه ای وصف ناپذیر در سینما خدمت کرد و وجودش همیشه دلگرمی بزرگی برای همکارانش بود. بدون شک جای این مرد کاردان با لبخند های همیشگی اش درسینما خالی خواهد بود. انجمن صنفی عکاسان سینما درگذشت یار و همکار پیشکسوت خود را تسلیت گفته و برای بازماندگان صبر آرزو می نماید. یادش گرامی

فیلم های احتیاج، بندر مه آلود، تله، سالاد فصل و محاکمه از جمله فیلم هایی است که ملکی مدیر فیلمبرداری آن ها بوده و در سناتور، تاراج، شیر سنگی، ترن، حوانمرد، جاده قدیم، قسم و نیز سریال بچه مهندس بازی نموده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1633

به "حسین آرتیست سینما درگذشت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسین آرتیست سینما درگذشت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید