خبرنگاران برداشت کلزا در گلستان به آخر خط نزدیک شد

گرگان - خبرنگاران - کار برداشت دانه روغنی کلزا از کشتزاری های گلستان که از دهه آخر اردیبهشت شروع شده بود، طبق گزارش مسوولان دستگاه های مربوطه به روزهای پایانی رسید.

خبرنگاران برداشت کلزا در گلستان به آخر خط نزدیک شد

براساس گزارش چهارشنبه مسؤولان جهادکشاورزی گلستان، سال جاری در استان 77 هزار هکتار سطح قابل برداشت کلزا وجود داشت که پیش بینی می گردد از این اراضی 150 هزار تن محصول برداشت گردد.

همچنین سال جاری نرخ تضمینی خرید هر کیلوگرم کلزا توسط شورای اقتصاد 34 هزار و 398 ریال با افت دو درصد غیر مفید و 10 درصد رطوبت مشخص شده بود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان در این پیوند گفت: در زمان حاضر 2 تا 3 درصد از کشتزارهای کلزا در این استان باقی مانده که عملیات برداشت محصول در آن همچنان ادامه دارد.

حمیدرضا علی محمدی گفت: برای خرید تضمینی کلزا باقی مانده در استان، 2 مرکز در شهرستان های مراوه تپه و کلاله واقع در شرق گلستان دایر است.

وی همچنین به مقدار خرید تضمینی کلزا در استان اشاره نمود و اضافه نمود: تاکنون 149 هزار تن کلزا از کشاورزان گلستان تحویل گرفته شده که در این مدت، چهار هزار و 160 میلیارد ریال نیز به حساب بانکی آنها واریز شد.

به گفته وی بقیه طلب کلزاکاران گلستان طبق لیست ارسالی به مرکز به وسیله بانک های عامل، واریز خواهد شد.

استان گلستان در فراوری دانه روغنی کلزا طی 2 سال اخیر رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

سال زراعی گذشته کشاورزان گلستان 57 هزار هکتار کلزا کشت کردند که از این سطح 112 هزار و 500 تن محصول را برداشت و به صورت تضمینی به دولت فروختند.

زراعت کلزا یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که نظارت در زمان داشت، مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز این محصول اهمیت زیادی دارد.

همچنین کشت کلزا ضمن مشارکت در فراوری روغن خوراکی مورد احتیاج کشور و کوشش برای بی احتیاجی از واردات این محصول، بهترین تناوب برای گندم و جو است که رعایت این امر علاوه بر افزایش فراوری سال آینده، آفات، بیماری ها و علف های هرز را کاهش می دهد.

استان گلستان واقع در شمال کشور با داشتن 667 هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های مهم فراوری محصولات کشاورزی به ویژه دانه روغنی کلزا است.

6204/3091

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 13 مرداد 1398 شناسه مطلب: 231

به "خبرنگاران برداشت کلزا در گلستان به آخر خط نزدیک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برداشت کلزا در گلستان به آخر خط نزدیک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید