در خانه شهریار به روی همه باز بود ، استاد محمد حسین بهجت تخلصش را چرا و چگونه انتخاب کرد؟

به گزارش مجله کالارنا، امروز 27 شهریور مصادف با سالروز درگذشت سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار است و روز ملی شعر و ادب پارسی است، عنوانی که 21 سال پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب پارسی آن را تصویب کرد.

در خانه شهریار به روی همه باز بود ، استاد محمد حسین بهجت تخلصش را چرا و چگونه انتخاب کرد؟

به گزارش خبرنگاران، استاد شهریار شاعری نام آشنا برای فارسی زبانان و ترک زبانان است که به واسطه اشعار کلاسیک فارسی به ویژه غزل و منظومه ترکی حیدربابایه سلام مورد قبول بسیاری از ادب دوستان و شعرخوانان است.

  • تصاویر خانه موزه استاد شهریار 34 سال پس از مرگ شاعر
  • بشنوید | آوازخوانی استاد شهریار برای ابتهاج | وقتی استاد شهریار برای حضور ابتهاج در تبریز آواز خواند

سید محمدحسین بهجت تبریزی در 11 دی 1285 متولد شد. در همین سال شاعره بزرگ ایرانی یعنی پروین اعتصامی هم چشم به دنیا گگردده بود همانی که بین شاعران معاصر نامی پرآوازه دارد.

شهریار در سرودن قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و شعر نیمایی مبادرت می ورزید اما بیشتر در غزل شهره عام و خاص بود و از جمله غزل های معروف او می توان به علی ای همای رحمت و آمدی جانم به قربانت اشاره نمود. شهریار در کنار شعر شیفته موسیقی و نواختن سه تار بود.

از مهم ترین ویژگی های فردی و اجتماعی او ساده زیستی، مردم دوستی و تعامل با شاعران و هنرمندانی بود که دارای نگرش های و بینش های متفاوت بودند. در خانه اش در تبریز به روی همه باز بود و هر اهل دلی هر وقت که دوست داشت می توانست به ملاقات او بود. برایش پیر و جوان هم توفیری نداشت. خاطرات و نوشته ها و مصاحبه های بزرگان شعر معاصر خود گواهی بر این ادعاست. به عنوان نمونه زنده یاد هوشنگ ابتهاج در کتاب پیرپرنیان اندیش بارها از ویژگی های اخلاقی و دوستی خود با شهریار سخن به میان آورده. بعلاوه نیما یوشیج در نامه های خود به دوستی با شهریار نقل هایی ذکر نموده و حتی در جایی نوشته که برای نخستین بار شهریار سراغ او رفته و باب دوستی را گگردده است.

27 شهریور مصادف با سالروز درگذشت استاد شهریار

عشق به شعر و موسیقی ایرانی باعث شد تا شهریار رابطه خوبی با اغلب محفل های موسیقی و ادبی رسمی و سرشناس داشته باشد که خاطرات پراکنده دیگران در این رابطه خود می تواند کتابی درخور باشد که متاسفانه تا به امروز گردآوری نشده.

عاشقانه ها و عارفانه ها

دیوان شهریار سرشار از شعرها و غزل های سلیس، روان و پرسوز و گداز است که همین ویژگی باعث شده تا بیشتر آنها در حافظه مردم ثبت و ضبط گردد. اشعاری که به پیروی از پیر و مرادش در شعر یعنی خواجه شمس الدین حافظ شیرازی عاشقانه و عارفانه باشد. ارادت شهریار به حافظ آنقدر زیاد بود که خود درباره انتخاب نام تخلصش در جایی گفته بود برای این کار به دیوان حافظ رجوع کردم، تفال زدم و نام شهریار آمد و آن را برگزیدم.

  • ویدئو | شعرخوانی استاد شهریار در محضر رهبر معظم انقلاب

دیوان او بارها چاپ و منتشر شده و بسیاری از غزل هایش به وسیله آهنگسازان و خوانندگان به صورت آواز و تصنیف اجرا شده که معرف ترین آنها آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا با صدای خواننده بی بدیل استاد غلامحسین بنان است.

استاد شهریار در 27 شهریور سال 1367 درگذشت و بنا به ووصیتش در مقبره الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

شهریار نماد وحدت آحاد مردم است

لازم به ذکر است امروز روز یکشنبه - 27 شهریورماه - ششمین کنگره بین المللی شعر و ادب فارسی و نکوداشت مقام استاد شهریار با گرامیداشت یاد و خاطره استاد سخن شهریار در مرکز همایش برج میلاد برگزار گردید.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مسلمانی در این مراسم ایرانی بودن و آذربایجانی غیرتمند را سه ویژگی استاد شهریار برشمرد و گفت: استاد شهریار در واقع نماد وحدت آحاد مردم ایران بود.

غلامعلی حداد عادل، گفت: خوشبختانه با توجه با ارزش و جایگاه اشعار استاد شهریار، امروز اشعار استاد در جامعه جنبه کاربردی به خود گرفته از این باید او را از شعرای پیروز بدانیم.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه اضافه نمود: استاد شهریار در دورانی شعر می گفت که جنگ وجدالی به نام شعر نو وشعر کهن مطرح بود، در آن دوران بسیاری از جوانان گرایش به شعر نو داشته و در مقابل شعر کهن را تحقیر می کردند ازاین رو استاد شهریار با وجودش اثبات کرد که شعر کهن فارسی همچنان زنده است و همیشه زنده خواهد ماند.

به گفته وی، استاد شهریار درعین حال ثابت کرد که اگر شاعر و شعر باشد بدون تردید شعر همیشه زنده می ماند.

حداد عادل در ادامه با اشاره به وحدت آفرینی نقش بی بدیل استاد شهریار، توضیح داد: وی نشان داد که مردم ایران فراتر از اختلاف زبان و فرهنگ ما، ملت یگانه هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه مسلمانی، ایرانی بودن و آذربایجانی غیرتمند را سه بعد وجودی استاد شهریاری برشمرد و گفت: این سه بعد یک کمال و جامعیت به او بخشیده است.

حداد عادل با اشاره به اینکه اشعار فارسی استاد شهریار عامل پیوند و وحدت ایرانیان است، گفت: اشعار آذری و به ویژه حیدربابای او یک حماسه جاویدان است.

وی در ادامه به جایگاه اشعار استاد شهریار در کشورهای ترک زبان، تاکید نمود: شهریار یک سفیر فرهنگی برای ما در کشورهای ترک زبان است.

در ادامه این مراسم موسوی گرمارودی و افشین اعلا در وصف استاد شهریار و مقام مادر شعر سرودند.

ششمین کنگره بین المللی شعر و ادب فارسی و نکوداشت مقام استاد شهریار با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری و جمع کثیری از اهالی فرهنگ و قلم، شعرا و ادیبان داخلی و خارجی در مرکز همایش برج میلاد برگزارشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1401 بروزرسانی: 29 شهریور 1401 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2205

به "در خانه شهریار به روی همه باز بود ، استاد محمد حسین بهجت تخلصش را چرا و چگونه انتخاب کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خانه شهریار به روی همه باز بود ، استاد محمد حسین بهجت تخلصش را چرا و چگونه انتخاب کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید