راهکارهای کنترل خشم بچه ها در دوران قرنطینه

به گزارش مجله کالارنا، یک روانشناس کودک و نوجوان ضمن ارائه راهکارهایی برای کنترل خشم و عصبانیت بچه ها در دوران قرنطینه، علل بروز این خشم را توضیح داد.

راهکارهای کنترل خشم بچه ها در دوران قرنطینه

به گزارش خبرنگاران، لیلا صادقی در گفت وگو با ایسنا، درباره علت بروز اختلافات میان والدین و فرزندان در دوران قرنطینه می گوید: مسلما اگر در این دوران والدین با یکدیگر اختلاف داشته باشند و محیطی پر تنش در خانواده حاکم باشد، این مسئله سبب بروز اختلاف میان والدین با فرزندان نیز خواهد شد. از سوی دیگر در دوران قرنطینه مرزهای بین خانواده، کار و مدرسه در هم آمیخته شده و والدین، هم نقش والد و هم نقش معلمان را بازی می کنند و بچه ها نیز هم نقش کودک و هم نقش دانش آموز را دارند؛ این تعارض ها هم والدین و هم فرزندان را دچار مشکل کرده و باعث ایجاد تنش، خشونت، اختلاف، اضطراب و حتی اختلافات میان والدین شده است، این در حالیست که والدین و فرزندان هر کدام حق را به خودشان می دهند.

وی ادامه می دهد: از سوی دیگر شرایطی که کرونا ایجاد کرده باعث شده بچه ها دچار انزوای اجتماعی شوند. در این دوران بچه ها از سرگرمی هایی مثل پارک رفتن، بازی و رفت و آمد با دوستانشان محروم شده و مدام در خانه هستند و از اینکه مدام زیرنظر و نگاه والدینشان باشند احساس خوبی ندارند.

صادقی به دیگر عوامل بروز اختلافات میان والدین و فرزندان در دوران قرنطینه اشاره می کند و می افزاید: در این دوران والدین مدام نگران شرایط سلامت، تغذیه و آموزش بچه هاشان هستند. آنها از اینکه بچه هاشان کلاس های آنلاین را جدی نمی گیرند و مدام در شبکه های مجازی هستند و یا ساعت خوابشان به هم ریخته احساس نگرانی می کنند. از طرفی دیگر نیز آنها با چالش جدیدی به عنوان نقش معلم روبه رو شده اند که با گذشت زمان احساس می کنند که کنترل فرزندان شان را از دست داده اند.

صادقی معتقد است که والدین با توجه به سطح درگیری کاری و خانوادگی در این دوران از نظر روانشناختی در معرض آسیب هستند.

این روانشناس کودک و نوجوان در ادامه به ارائه راه حلهایی برای کاهش اختلافات میان والدین و بچه ها در دوران قرنطینه می پردازد و بیان می کند: اولین و مهم ترین راه حل این است که والدین آرام باشند و به سلامت روانشناختی خود اهمیت دهند. همچنین احساسات، عواطف و انتظارات بچه هاشان در این شرایط را درک کنند.

وی به والدین توصیه می کند که در قالب بازی نقش والد را بر عهده فرزند بگذارند تا کودک برای یک یا چند ساعت نقش والدین را ایفا کند، در این حالت هم والدین و هم بچه ها با سطح انتظارات و نگرانی های یکدیگر آشنا می شوند و این موضوع باعث می شود که والدین راه حل های منطقی و مناسبی موقع بروز اختلافات با فرزندانشان انتخاب کنند. همچنین والدین بچه هاشان را درگیر فعالیت های روزانه کرده و به آنها مسئولیت هایی واگذار کنند، به طور مثال اجازه دهند که بچه هاشان نیز در آشپزی به آنها کمک کنند.

صادقی ادامه می دهد: ممکن است در این دوران بچه ها سوالات زیادی از والدین شان داشته باشند زیرا به طور قابل توجهی نسبت به این شرایط دچار نگرانی هستند، اما والدین باید به آنها گوش دهند و براساس آنچه بچه هاشان می دانند به سوالات آنها پاسخ دهند. اوضاع را تا سطح مناسب و صادقانه توضیح دهند و به آن ها بگویند که نگرانی آنها را درک می کنند.

وی در ادامه چند راه حل موثر برای کنترل عصبانیت و خشم بچه ها ارائه می کند و می گوید: بهترین روش برای مدیریت خشم بچه ها این است که به آنها نشان دهیم در مواقع بروز خشم چه برخوردی داشته باشند؛ زمانی که والدین هنگام عصبانیت خشم شان را بروز می دهند، بچه ها نیز هنگام ناراحتی خشم شان را بروز می دهند، اما اگر والدین بدانند که در مواقع خشم باید مهربانانه و آرام برخورد کنند، کودک نیز هنگام عصبانیت از والدینش تقلید می کند. اما اگر زمانی در حضور کودکتان کنترل رفتار خود را از دست دادید و عصبانیت خود را در رفتارتان نشان دادید، باید مسئولیت آن را قبول و عذرخواهی کنید، به او توضیح دهید که به جای پرخاشگری باید چه کاری انجام می دادید.

این روانشناس کودک و نوجوان می افزاید: گاهی اوقات هم باید احساس عصبانیت تان را به زبان بیاورید، با این کار به بچه ها آموزش می دهید که در خصوص احساساتشان صحبت کنند.

صادقی بیان می کند: زمانی که کودکتان عصبانی است حواس او را پرت کنید، او را به انجام فعالیت یا سرگرمی های جدید تشویق کنید، محیطی که کودک در آن حضور دارد را تغییر دهید یا او را به پشت بام یا حیاط خانه ببرید.

البته صادقی معتقد است که گاهی اوقات در مقابل پرخاشگری و خشونت بچه ها باید برخورد جدی داشت؛ یعنی اگر کودک در حال تکرار رفتار خشونت آمیزی است و ممکن است به خود آسیب بزند باید با جدیت برخورد کرد تا او متوجه شود که والدینش در خصوص آن مسئله جدی و انعطاف ناپذیر هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1087

به "راهکارهای کنترل خشم بچه ها در دوران قرنطینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای کنترل خشم بچه ها در دوران قرنطینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید