رونمایی از 2 برنامه جدید برای فراوری مسکن ارزان قیمت، تورم مصالح ساختمانی برای سازندگان حذف می گردد

به گزارش مجله کالارنا، خبرنگاران : مدیرعامل بانک مسکن با تشریح جدیدترین برنامه این بانک برای رونق فراوری،گفت: بانک مسکن در سیاست جدید خود در راستای نامگذاری سال جاری روی عرضه مسکن متمرکز شده است.

رونمایی از 2 برنامه جدید برای فراوری مسکن ارزان قیمت، تورم مصالح ساختمانی برای سازندگان حذف می گردد

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش مجله کالارنا به نقل از تسنیم، مطابق آمار طی 7 سال اخیر سالانه حدود 300 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده، یعنی حدود 2 میلیون واحد. این در حالی بوده که احتیاج کشور به مسکن سالانه حدود 900 هزار واحد است، یعنی حدود 6.3 میلیون واحد طی 7 سال گذشته. فاصله 4 میلیون واحدی بین عرضه و تقاضای مسکن شرایطی را به وجود آورده تا مانند سال های قبل از 97 شاهد دوره های 4 تا 5 ساله رونق و رکود مسکن نباشیم.

طی 2 سال اخیر درچهار مرحله بازار مسکن دستخوش تغییرات قیمتی بوده است. در جدیدترین نمونه طی تیرماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران کمی بیش از 10 درصد افزایش یافته و به مرز 21 میلیون تومان نزدیک شده است. آنالیز فرایند تصاعدی افزایش قیمت می توان پیش بینی کرد طی ماه جاری (مرداد 99) متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان افزایش 5 تا 10 درصدی را تجربه خواهد نمود.

در این شرایط دولت و وزارت راه و شهرسازی اجرای طرح ملی مسکن را در دستور کار دارند و مسئولان این وزارتخانه بر این باورند واحدهای طرح مذکور می تواند تا حدودی تعادل را به بازار مسکن باز گرداند. طرحی که قرار است در قالب آن 400 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته گردد.

در این بین بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی حوزه مسکن نیز برنامه جدیدی را برای رونق فراوری در سال جهش فراوری تدوین نموده است. برنامه ای که به جای تحریک تقاضا، بر تحرک بخش فراوری و عرضه مسکن کشور متمرکز شده است.

محمود شایان در مورد نوسانات قیمت مسکن و تاثیر آن بر برنامه های بانک مسکن، اظهار کرد: برای این که بتوانیم در واقع هزینه های ساخت مسکن کاهش دهیم با توجه به شرایط بازار، یکی از برنامه های اصلی بانک مسکن این است که زنجیره تامین کالا برای این بخش تامین کنیم. ضمن این که از طرح گام که بانک مرکزی آنرا سال گذشته رونمایی کرد و سال جاری با توجه به توافق با بازار سرمایه، بتوانیم کالا را خریداری کنیم اما مهلت پرداخت وجه این کالا برای سازندگان 6 تا 9 ماه باشد.

وی افزود: این برنامه بانک مسکن شرایطی را به وجود می آورد تا سازنده بتواند هزینه های اقتصادی پروژه را کاهش دهد. زنجیره تامین بانک مسکن شبیه طرح گام است و با تضمین بانک مصالح ساختمانی خریداری می گردد و این می تواند به شخص دیگری که تامین کننده مواد اولیه برای واحدهای فراوریی است قابلیت انتقال را دارد.

مدیرعامل بانک مسکن توضیح داد: مشابه این برنامه، در طرح گام که شورای پول و اعتبار آنرا مصوب نموده بعد از سپری شدن یک ششم از مدت رح می توان در بازار سرمایه به نقدینگی تبدیل گردد.

شایان با یادآوری این که تعهد بانک همان 6 تا 9 ماه است، افزود: در این صورت سازنده می تواند محصولاتی مانند میلگرد، سیمان، آجر، سیمان را خریداری می نماید و بانک پرداخت وجه را برای 6 تا 9 ماه بعد تضمین می نماید.

وی با طرح این پرسش که طرح بانک مسکن چه حسنی برای سازنده دارد، ادامه داد: اگر پرداخت 6 ماهه باشد سازنده می تواندن بعد از یک ماه در بازار سرمایه آنرا به پول نقد تبدیل کند. بعد از 6 و در نهایت که سررسید گردد به مشتری می گوییم که بیایید و پول مصالح ساختمانی خریداری شده را به بانک مسکن پرداخت کنید.

وی یکی از مزیت های این طرح را جلوگیری از تورم خاطرنشان کرد و گفت: با برنامه بانک مسکن در تامین نهاده های ساختمانی، تورم در جهت مذکور برای سازندگان حذف می گردد.

مدیرعامل بانک مسکن تاکید نمود: بانک شش یا 9 ماه بعد، پول مصالح ساختمانی را بدون هیچ افزایش قیمتی از سازندگان دریافت می نماید و تورم به سازنده و پس از آن به خریدار منتقل نمی گردد.

وی از عملیاتی شدن این برنامه طی سال جاری اطلاع داد و گفت: در برامه زنجیره تامین، کارت مصالح ساختمانی نیز می تواند یکی از ابزارها باشد و سازنده می تواند در جاهای خاص از آن استفاه گردد. اما در زنجیره تامین فراتر از کارت مصالح ساختمانی رفته ایم. مهم ترین دستاورد برنامه بانک مسکن نیز افزایش عرضه مسکن از فراوری به مصرف است. این برنامه سرعت گردش نقدینگی را کُند نموده و افزایش نقدینگی را کاهش می دهد که به کاهش تورم یاری می نماید.

وی با یادآوری این که 800 هزار نفر از متقاضیان طرح ملی مسکن واجد شرایط هستند که به 400 هزار نفر آنها این واحدها تعلق می گیرد، اظهار کرد: بانک مسکن برای 140 هزار واحد قرارداد امضا نموده و به ازای هر نفر 100 میلیون تومان وام پرداخت می گردد و تمرکز ما فراوری مسکن است.

تامین 80 درصد هزینه ساخت طرح ملی مسکن

شایان با یادآوری این که برای 140 هزار واحد طرح ملی مسکن تفاهمنامه امضا نموده ایم، اظهار کرد: سقف تسهیلات برای هر واحد این طرح یک میلیارد ریال (100 میلیون تومان) در نظر گرفته شده است. به نظر می رسد با توجه به الگوی متراژ این مبلغ 80 درصد هزینه های ساخت را پوشش می دهد.

وی با بیان این که هزینه ساخت در شهرستان ها به مراتب پایین تر از شهرهای عظیم است، افزود: عمده هزینه های یک واحد مسکونی زمین است، وقتی دولت زمین را به صورت 99 ساله منظور نموده بخش قابل توجهی از قمیت تمام شده واحد مسکونی کاهش می یابد.

وی توضیح داد: در حال آنالیز روش های مختلف برای رونق فراوری هستیم در این راستا یکی از برنامه های ما این است که یک سری واحدها را بسازیم و در مرحله سفتکاری آنها را تحویل دهیم تا متقاضی بر اساس سلیقه و توان اقتصادی خودش آنرا تکمیل کند که هزینه ساخت را کاهش خواهد داد.

وی اعلام کرد: این برنامه در شهرستان ها و مناطق روستایی اجرایی می گردد، یعنی در جاهایی که درآمد مردم پایین تر است.

مدیرعامل بانک مسکن در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به افزایش قیمت مسکن و تاثیر آن بر ساخت و سازها، اظهار کرد: با توجه به این مسئله برای سال جاری پیش بینی اجرا شده در مورد مشارکت در ساخت 250 میلیون تومان برای ساخت هر واحد مسکونی با فناوری های نوین پرداخت خواهد شد. این وام سال گشته 150 میلیون تومان بود.

شایان با اعلام این که سال جاری همچنین برای ساخت هر واحد مسکونی با روش نیمه صنعتی در تهران 200 میلیون تومان پرداخت می گردد، افزود: سال گذشته این وام حدود 120 میلیون تومان بود.

وی تاکید نمود: کمیسیون عمران مجلس و دولت این است که به جای تقویت سمت تقاضا، فراوری مسکن تقویت گردد. در این راستا در اولویت و سیاست های بانک مسکن پیش بینی شده که در سال جهش فراوری، عرضه مسکن تقویت گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1133

به "رونمایی از 2 برنامه جدید برای فراوری مسکن ارزان قیمت، تورم مصالح ساختمانی برای سازندگان حذف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از 2 برنامه جدید برای فراوری مسکن ارزان قیمت، تورم مصالح ساختمانی برای سازندگان حذف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید