علت مرده زایی چیست؟

به گزارش مجله کالارنا، مرده زایی وضعیتی است که جنین قبل از فرایند زایمان از بین رفته باشد. از مهمترین علل مرده زایی می توان به جدا شدن زودرس جفت، سن بالای مادر و ... اشاره کرد. پدیده مرده زایی بیشتر در مادران سیگاری و الکلی رخ می دهد.

علت مرده زایی چیست؟

از دست دادن هر فردی از اعضای خانواده دردی ویران نماینده است. اما نوزادی که مرده به دنیا بیاید میتواند بسیار تراژدیک باشد، زیرا این اتفاق معمولا به طور ناگهانی اتفاق میافتد و ممکن است برای بارداریهای بدون مشکل قبلی نیز پیش بیاید. با این حال احتمال وقوع این اتفاق بسیار پایین است. در حدود یک درصد از بارداریها منجر به تولد نوزاد مرده یا همان مرده زایی میگردد که از این تعداد نیمی قبل از هفته بیست و هشتم بارداری است.

علت مرده زایی چیست؟

مسائل متنوعی از ناهنجاریهای ژنتیک تا بروز مشکل در جفت میتواند منجر به مرده زایی گردد. گاهی برای این اتفاق دلیل مشخص و قانع نماینده ای جود ندارد. مهم ترین عوامل مرتبط با بروز مرده زایی شامل آلودگی (10 درصد) و جدا شدن زودرس جفت (14 درصد) است. مادران با سن بیشتر، مادران سیگاری و خانم هایی که از الکل استفاده مینمایند بیشتر در معرض به دنیا آوردن نوزاد مرده قرار دارند.

اگر فرزند شما قبل از اینکه درد زایمان تان آغاز گردد بمیرد، شما بدون تردید متوجه علائم مرده زایی خود خواهید شد. رحم شما بیحرکت و سنگین و فاقد جنبش های همیشگی خواهد بود. اگر در این مقطع از بارداریتان با کاهش شدید تحرک جنین (کمتر از 10 تحرک در طی دو ساعت) روبرو شدید سریعا با پزشک تان مشورت نمایید؛ زیرا ممکن است برای حفظ جان فرزندتان نیاز به کمک و مداخله پزشکی داشته باشید. اگر جنین در درون شکم مادر بمیرد، در نتیجهی آن تا چند هفته بعد فرآیند زایمان به طور خودبخود آغاز میگردد. بیشتر مادران میخواهند فرزندشان را تا جای ممکن در شکم نگه دارند اما اگر ادامه بارداری از تحمل تان خارج است ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا فرایند زایمان را با القا آغاز نمایند. در این حالت نیز انجام زایمان واژینال نسبت به سزارین از اولویت بالاتری برخوردار است زیرا سزارین سلامت شما و فرزندتان را در معرض ریسکهای بیشتری قرار میدهد.

در هنگام درد زایمان و وضع حمل ممکن است برای کاهش دردتان درخواست مسکن نمایید. نگران نباشید و برای دریافت اطلاعات از پزشک تان، پرستار و هرکس دیگری که فرزند شما و جفت را معاینه میکند سوال بپرسید. اگرچه در لحظه فکر کردن به این موضوع کار دشواری خواهد بود، اما کالبد شکافی و معاینهی جفت ممکن است اطلاعات با ارزشی به دست دهد. برخی محققان معتقدند هرچه یک مادر اطلاعات بیشتری نسبت به فرزند از دست رفته اش داشته باشد، و حتی شاید فرصتی برای در آغوش دریافت و خداحافظی با او میتواند در آینده برای گذر از مرحله سوگواری مفید باشد.

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1500

به "علت مرده زایی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت مرده زایی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید