هنگ کنگ همچنان معترض است؛ حمایت از هنگ کنگی ها در سیدنی و تایپه

به گزارش مجله کالارنا، همزمان با روز جهانی ضد تمامیت خواهی، هزاران تن از مردم در شهرهای سیدنی و تایپه امروز (یک شنبه) در حمایت از اعتراضات دموکراسی خواهانه هنگ کنگ به خیابان ها آمدند.

هنگ کنگ همچنان معترض است؛ حمایت از هنگ کنگی ها در سیدنی و تایپه

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش مجله کالارنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، عده ای از معترضان در شهر سیدنی بنرهایی در دست داشتند که عبارات هنگ کنگ را نجات دهید و ظلم را سرانجام دهید روی آن ها درج شده بود. شهرهای دیگر استرالیا نیز شاهد تظاهراتی مشابه بودند. در همین حال، حامیان دولت چین با عدم ورود به تظاهرات از بروز درگیری اجتناب کردند. ماه پیش درگیری میان این دو گروه به رویارویی خشونت آمیز میان آن ها کشیده شده بود.

بیل لام 25 ساله که دو ماه پیش جهت تحصیل از هنگ کنگ به سیدنی آمده، می گوید معترضان بسیار مایوس شده اند و تنها خواهان احترام نهادها به حقوق اولیه بشری آن ها هستند. این جوان دانشجو می گوید: هر شب با دیدن تصاویر هنگ کنگ به وسیله رسانه های اجتماعی، حس ناراحتی بسیاری می کنم.

فرانکی لو 47 ساله که 10 سال پیش مانند بیل لام به سیدنی آمده است، می گوید: ما هنوز به سیاست یک کشور و دو سیستم پایبندیم، آن ها باید مقررات اولیه را رعایت نمایند. او معتقد است کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ، باید با ایجاد یک کمیته مستقل، درخصوص گزارشات خشونت ها تحقیق به عمل آورد.

در تایپه نیز حدود 2 هزار تن از مردم با پوشش مشکی و در زیر باران سیل آسا، مقابل مجلس این شهر تجمع کردند. این گردهمایی، بزرگترین نمایش هم بستگی با هنگ کنگ در جزیره تایوان به شمار می رود.

پان هوسون، یکی از معترضان میانسال که در این تجمع شرکت نموده، سرنوشت هنگ کنگ و تایوان را هم سو می داند زیرا به باور او، همه آن ها درخصوص افزایش ادعای حکمرانی چین در منطقه نگران اند. او می گوید: برای حفظ استقلال و دموکراسی تایوان، ما پشت هنگ کنگی ها می ایستیم.

از زمان سرانجام جنگ داخلی در سال 1949، حاکمیت دو فاکتو در تایوان برقرار است اما چین، این جزیره را بخشی از قلمرو خود عنوان می نماید و وعده به دریافت آن داده است.

تسای اینگ -ون، رئیس جمهوری تایوان، به دنبال پیروزی مجدد در انتخابات ماه ژانویه پیش رو است. چین همیشه کوشش داشته تا این جزیره را از لحاظ دیپلماتیک به انزوا بکشاند زیرا تسای اینگ -ون با سیاست چین واحد مخالف است.

در همین حال، پلیس هنگ کنگ در تظاهرات امروز، مکررا اقدام به پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی به جمعیت معترض در منطقه وان چای این دولت شهر کرد؛ جمعیت مذکور با در دست داشتن پرچم چند کشور از جمله آمریکا، ژاپن، سوئیس، هند و چند مورد دیگر، در حال راهپیمایی به سوی مقر دولت بوده اند.

تجمعات در حمایت از مطالبات مردم هنگ کنگ در حدود 40 شهر دیگر در سراسر دنیا در حال برگزاری است. مقامات پکن، آشوب پیش آمده در هنگ کنگ را نتیجه مداخله خارجی در امور داخلی چین عنوان می نمایند و حمایت خود را از اقدامات دولت محلی هنگ کنگ ابراز داشته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 364

به "هنگ کنگ همچنان معترض است؛ حمایت از هنگ کنگی ها در سیدنی و تایپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگ کنگ همچنان معترض است؛ حمایت از هنگ کنگی ها در سیدنی و تایپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید