پرسشی ساده که احتمالا جوابش را نمی دانید، جی پی تی در چت جی پی تی چه معنایی دارد؟

به گزارش مجله کالارنا، یورونیوز نوشت: این روزها بعید است کسی اینترنت گردی کند و این طرف و آن طرف چشمش به چت جی پی تی و زلزله ای که به راه انداخته نیفتد. این پدیده در نام خود اشاره ای مختصر به فناوری پیشرفته ای دارد که پیش از این برای عموم چندان شناخته شده نبود.

پرسشی ساده که احتمالا جوابش را نمی دانید، جی پی تی در چت جی پی تی چه معنایی دارد؟

علیرغم این محبوبیت اما شاید تعداد قابل توجهی از مردم نتوانند به شما بگویند که جی پی تی در چت جی پی تی چه چیزی را نشان می دهد. این کلمه در واقع مخفف ترانسفورمر فراوریگر از پیش آموزش دیده (Generative Pre-trained Transformer) است.

برای شرح این عبارت ابتدا باید دانست که چت جی پی تی در اصل یک برنامه کامپیوتری مبتنی بر هوش مصنوعی است که مکالمات متنی فراوری می نماید. در واقع هر سوالی از آن بپرسید، چت جی پی تی بسیار طبیعی و همانند یک انسان برایتان یک متن آماده می نماید و تحویل می دهد.

از نظر فنی تر اما اگر بخواهیم بگوییم، این ابزار مبتنی بر یک مدل زبان است. به این معنی که از مقادیر باورنکردنی از داده های متنی (نظیر کتاب ها، مقالات خبری و صفحات وب) تغذیه می نماید و از آنها نحوه جمله سازی را می آموزد. وقتی یاد گرفت، آن وقت می تواند همان اطلاعات را دسته بندی نموده و به شما برگرداند (اگر سوال مرتبط بپرسید).

حالا می توانیم به همان اصطلاح اولیه برگردیم و برای دریافت مفهمومش حتی می توانیم از خود چت چی پی تی هم سوال بپرسیم. در اصل ترانسفورمر فراوریگر از پیش آموزش دیده اصطلاحی است که ویژگی های کلیدی معماری مدل زبان را توصیف می نماید و اگر آن را بشکنیم می توانیم بهتر مفهومش را درک کنیم:

1. فراوریگر: در مبحث پردازش زبان طبیعی، فراوریگر به این معنی است که مدل قادر به فراوری متن نوی است که شبیه به زبان انسان باشد. این متن نو می تواند شامل جمله ها، پاراگراف ها و یا عبارت های طولانی تر منسجم و مناسب باشد.

2. از پیش آموزش دیده: این عبارت به مرحله اولیه آموزش دهی مدل زبانی اشاره دارد. در طول این فرایند، مدل زبانی با استفاده از مجموعه بزرگی از متون اینترنتی یا منابع دیگری که در اختیار دارد یاد می گیرد کلمه بعدی در یک جمله را بر اساس کلمات قبلی پیش بینی کند. این فرآیند مدل را قادر می سازد تصویرسازی درستی از الگوهای آماری و روابط موجود بین داده ها داشته باشد.

3. ترانسفورمر: این کلمه اشاره به نوع خاصی از معماری یادگیری عمیق دارد. این معماری با استفاده از سازوکارهایی که از آن برخوردار است مدل را قادر می سازد تا به هنگام فراوری خروجی، اهمیت کلمات مختلف در ورودی را بسنجد و در نظر بگیرد. ترانسفورمرها به علت توانایی شان در مدیریت داده و و قابلیت موازی سازی شان در پردازش زبان طبیعی محبوب شده اند.

در حال حاضر چت جی پی تی و شرکت سازنده اش اوپن ای آی شناخته شده ترین نام های حوزه ترانسفورمر از پیش آموزش دیده هستند، با این حال شرکت های متعددی وجود دارند که وارد گردونه رقابت با آن شده اند.

انتظار می رود در سال های آینده شرکت های تخصصی بیشتری در این زمینه فعال شوند، چرا که به اعتقاد بسیاری این حوزه فناوری آینده را تشکیل می دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مرداد 1402 بروزرسانی: 13 مرداد 1402 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 2342

به "پرسشی ساده که احتمالا جوابش را نمی دانید، جی پی تی در چت جی پی تی چه معنایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسشی ساده که احتمالا جوابش را نمی دانید، جی پی تی در چت جی پی تی چه معنایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید