کشف رابطه جدید بین سیستم ایمنی، ذهن و بدن

به گزارش مجله کالارنا، محققان با مطالعه روی مدل های حیوانی دریافتند سلول های ایمنی که مغز را احاطه نموده اند، مولکول هایی فراوری می نمایند که توسط نورون ها در مغز جذب می شوند و برای رفتار طبیعی آنها لازم است.

کشف رابطه جدید بین سیستم ایمنی، ذهن و بدن

به گزارش خبرنگاران، این مولکول که IL-17 نام دارد، یک مولکول سیگنال دهنده از نوع سیتوکین است که واکنش ایمنی بدن را در برابر عفونت ها تنظیم می نماید.

همچنین این مولکول بر رفتارهای مشابه اضطراب در موش ها اثرگذار است و می تواند به وسیله تعامل با نورون ها، کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

در تحقیقات پیشین، معین شد که مولکول IL-17 با اوتیسم در مدل های جانوری و همچنین با بروز افسردگی در انسان ارتباط دارد.

بر اساس این تحقیقات، نورون ها دارای گیرنده هایی هستند که نسبت به IL-17 واکنش نشان می دهند و با حذف این گیرنده ها، نورن های مغز حضور این مولکول را تشخیص نمی دهند و در نتیجه هوشیاری آن ها کاهش می یابد.

به گفته محققان دانشگاه واشنگتن در آمریکا، این ارتباط نشان می دهد تغییرات رفتاری، یک پیامد جانبی عملکرد مغز نیست، بلکه بخشی جدایی ناپذیر از ارتباطات بین سیستم ایمنی و نورون های مغزی محسوب می گردد.

محققان معتقدند ارتباط بین سیستم ایمنی و مغز به عنوان بخشی از استراتژی بقا، تکامل یافته است و موجب افزایش هوشیاری و احتیاط در جوندگان می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1281

به "کشف رابطه جدید بین سیستم ایمنی، ذهن و بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف رابطه جدید بین سیستم ایمنی، ذهن و بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید