کشف راز نوعی ویروس کودکشاورزی توسط محقق ایرانی یک دانشگاه کانادایی

به گزارش مجله کالارنا، دکتر احسان خوافی پور که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی کشاورزی - علوم دامی از دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد اخذ نموده و اکنون در دپارتمان های میکروبیولوژی پزشکی و علوم حیوانی دانشگاه مانیتوبای کانادا به عنوان استادیاد مشغول به تدریس و تحقیق است در صدر مطالعاتی قرار گرفته است که به آنالیز زنده ماندن ویروس خطرناک Porcine Epidemic Diarrhea (PED) در کودهای کشاورزی انبار شده می پردازد.

کشف راز نوعی ویروس کودکشاورزی توسط محقق ایرانی یک دانشگاه کانادایی

برای دریافت خدمات ویزای مولتی کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

این مطالعه کاربردی با همکاری دانشگاه مانیتوبا و انستیتو ماشین آلات کشاورزی Prairie کانادا صورت می گیرد. این مرکز به ارایه شیوه های نوآورانه و کاربردی برای ایجاد تحول در کشاورزی می پردازد.

PED نوعی ویروسی حلقوی است که بچه خوک های تازه متولدشده را در عرض 5 روز تلف می نماید. این ویروس نخستین بار در آمریکای شمالی و در قلب آمریکا مشاهده شده و حالا در همین چند هفته اخیر در اونتاریوی کانادا نیز رؤیت شده است. اکنون این نگرانی وجود دارد که در آینده ردپای این ویروس در صنایع کشاورزی کشورهای دیگر دنیا نیز مشاهده گردد.

در مطالعه اخیر که دکتر احسان خوافی پور راهنمایی آن را بر عهده دارد به آنالیز علل و احتمال زنده ماندن این ویروس در کودهای کشاورزی پرداخته می گردد. نکته مهمی که از تحقیقات اولیه این محقق و تیم همکارش تعیین شده این است که ویروس PED قابلیت زنده ماندن در کودهای کشاورزی را دارد و این می تواند زنگ خطری جدی برای صنعت کشاورزی به شمار آید.

دکتر خوافی پور هم اکنون در حال آنالیز این نکته است که PED تا چه میزان توانایی زنده ماندن در این شرایط را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 28 مرداد 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 340

به "کشف راز نوعی ویروس کودکشاورزی توسط محقق ایرانی یک دانشگاه کانادایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف راز نوعی ویروس کودکشاورزی توسط محقق ایرانی یک دانشگاه کانادایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید