کلید دولتمردان روحانی قفل بورس را باز می نماید؟

به گزارش مجله کالارنا، خبرنگاران : بورس تابستان را چگونه به پایان می برد،بعضی می گویند ارزندگی بیشتر سهم های عظیم و عملکرد روز آخر مانع از ریزش بیشتر است اما گروهی اعتقاد دارند با یک گل بهار نمی گردد.

کلید دولتمردان روحانی قفل بورس را باز می نماید؟

با ما همراه باشید و درباره سفر به کانادا بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران بعضی از فعالان بازار می گویند: سبزی آخر وقت و جمع شدن بعضی صف فروش ها نشانه بازگشت بازار است. از نگاه این گروه، صف های خرید آخر وقت در بازار همچون بازگشت پرستوها، نشانه برگشت بهار و خاتمه زمستان بورس است. اما گروهی دیگر می گویند با یک گل بهار نمی گردد؛ بازار در خاتمه هفته اول شهریورماه با نشانه های مثبت به استقبال هفته دوم رفت اما نتوانست این فرایند را حفظ کند و حرکت افتان و خیزان شاخص ادامه یافت.

دو قطبی در بورس تهران

در درون بازار سرمایه دو قطب قوی شکل گرفته است، هواداران خاتمه اصلاح و مخالفان این دیدگاه.

امید به غول و بازارهای همسایه: هواداران با اشاره به نصف شدن صف فروش در روز چهارشنبه و اصلاح شدید بعضی نمادها اعتقاد دارند بورس پتانسیل بالایی برای برگشت دارد.

موافقان این فرضیه با اشاره به ریزش حدود 30 درصدی سهام شرکت هایی که از توان بالایی برای درآمد زایی برخوردارند امیدوار هستند شاخص به همین میزان کاهش، رضایت دهد. از نگاه این گروه سهم هایی چون بیشتر شرکتهای فعال در صنایع شیمیایی، نفتی، معدنی و فلزی به مرحله ارزندگی رسیده اند.

رشد قیمت دلار در بازار نیما و آزاد نیز ضمانتی برای اقبال بیشتر به سمت این سهم عنوان می گردد و با استناد به این اتفاقات می گویند: هفته پیش رو هفته امیدوار نماینده تری نسبت به پنج هفته ریزشی است.

نگرانی از نمادهای در حصر: اما گروه مخالف می گویند: هنوز بعضی ابهامات در بورس اجازه نداده گرد و خاک ها در بازار بنشیند؛ ابهام در بعضی صنایع و بسته بودن نمادهای بعضی غول های بورسی مانعی برای برگشت پایدار بازار است و هر برگشتی با عجله برای نقد کردن سهام تبدیل به ریزش خواهد شد.

این گروه بر دو نکته دیگر نیز تاکید دارند، در روز آخر شاخص هم وزن شرایط نامطلوب تری از شاخص کل داشت، افت این شاخص هم در بازه هفتگی و هم در بازه روزانه از شاخص کل بیشتر بود که می تواند نشان دهنده دمای منفی در نیمی از بازار باشد نیمه پرتراکم اما به جهت اندازه خرد و متوسط.

رفتار توده ای در بازار نیز شاهد دیگر برای هواداران ادامه ریزش شاخص در بازار است و اعتقاد دارند هم چنان که این رفتار سهام بعضی شرکت ها را بی توجه به عوامل بنیادی بالا برد حال هم می تواند بی توجه به ارزندگی بسیاری از سهام ها را پایین بیاورد.

اما موافقان برگشت بازار با استناد به روز چهارشنبه می گویند بازیگر اصلی این روز حقیقی ها بودند. خرید حقیقی ها در این روز بیش از 70 درصد برآورد می گردد و ارزش معاملات خرد هم در این روز مجددا دو رقمی شد و در مقایسه با روز سه شنبه حدود 4 هزار میلیارد تومان بیشتر بوده است.

اما مخالفان این دیدگاه می گویند: در میان مدت قیمت ها به سمت تعادل ذاتی خود میل می نماید در بورس تهران بسیاری از سهم ها در مقایسه ها با قیمت های فعلی ارزنده نیستند. بعضی از این سهم ها به خصوص در تعدادی از غول های صنعتی حبابی به نظر می رسند که این مساله می تواند وزنه بازار برای حرکت به سمت سطوح پایین تر باشد.

تدبیر دولت تدبیر برای بورس

اما در کنار تمامی منازعه های جریانی، اخبار مثبت نیز در اطراف بورس زیاد شنیده می گردد. به نظر می رسد دو اتفاق در دستور کار سیاست گذار قرار گرفته است: تزریق روحیه در کنار تزریق پول.

دادن مجوز های رنگ به رنگ برای تزریق پول و انتشار اخبار مثبت درباره بعضی نمادها از جمله پالایشی ها می تواند سهامداران را حداقل به روز جاری امیدوار کند.

یک درصد از صندوق توسعه ملی، اختیار فروش و سهام خزانه، اجازه به بانک ها برای سرمایه گذاری در بورس اتفاقات مثبتی هستند که روی آن مانور داده می گردد. طبق وعده دولت پول صندوق توسعه ملی امروز به وسیله بانک عامل به حساب صندوق تثبیت سرمایه واریز می گردد بعضی در انتظار واریز 25 هزار میلیارد تومان پول هستند اما بعضی دیگر می گویند عدد بسیار پایین تر است.

الزام و اجبار بعضی شرکت ها به بازارگردانی، کورسوی امیدی دیگر برای بورس در هفته جاری است بعضی حتی توقع دارند این حمایت ها از روز شنبه آغاز گردد و در چرخه اداری و کاغذ بازی نیفتد. به نظر، بازارساز بورس بدش نمی آید امروز عرض اندام کند و هر چه در چنته دارد رو کند تا بازار مثبت گردد. سبز پوشی بازار در امروز به لحاظ روانی می تواند یاری کند که اراده بر نریختن بازار است و باور کردن این اراده شاید مرهمی بر گلات کردن(تکرار یک اتفاق برای پنج بار) شاخص در بازدهی منفی هفتگی باشد. باید منتظر بود و دید کلید دولت تدبیر حداقل می تواند قفل صف فروش در بورس را باز کند؟ وزیر اقتصاد گفته است فروشندگان چهارشنبه زیان دیدگان روز شنبه هستند قفلی که در روز آخر ارزش آن حدود 10 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد.

تحلیل های فنی چه می گویند؟

شاخص کل بورس بعد از شکستن سطح حمایتی یک میلیون و 600 هزار واحد در چهارشنبه هفته گذشته به سطح یک میلیون و 530 هزار واحد رسید. بعضی تحلیل های فنی بازگشت بعضی از سهم های عظیم و بنیادی را خاتمه اصلاح تلقی می نمایند و معتقدند که با محرک قیمت های جهانی و رشد قیمت دلار، بازار می تواند حتی از سقف 2میلیون و 100 هزار واحدی عبور کند.

دسته دوم معتقدند: کماکان هیجان فروش وجود دارد و هر رشدی در شاخص، فرصت فروش تلقی می گردد. چرا که سطح یک میلیون و 600هزار واحدی محدوده مهمی در بورس بود.با شکسته شدن این محدوده نگاه بعضی از سهامداران به آینده بازار تعدیل و انتظارات نسبت به سیاست های حمایت دولت هم تضعیف شد. از نگاه این گروه، برگشت شاخص به بالای سطح یک میلیون و 600 هزار به منزله کف سازی جدید نیست بلکه دریچه ای است که می تواند فرصت جدید برای خروج پول ها از بازار باشد.

تحلیلگران فنی می گویند کف یک میلیون و 600 هزار واحدی حال برای بازار تبدیل به یک سقف شده است. در مقابل یک میلیون و 500 هزار واحد نیز کف محکمی برای شاخص کل توصیف می گردد. اما از نگاه تحلیلگران درجه مقاومت سقف از کف بیشتر به نظر می رسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1280

به "کلید دولتمردان روحانی قفل بورس را باز می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلید دولتمردان روحانی قفل بورس را باز می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید