انتقال قدرت در عمان پس از 50 سال ، نام جانشین سلطان قابوس در کدام پاکت است؟

به گزارش مجله کالارنا، همزمان با وخیم تر شدن حال سلطان قابوس بن سعید، کوشش ها برای معرفی جانشین پادشاه عمان و انتقال قدرت در این کشور پس از پنج دهه شروع شد.

انتقال قدرت در عمان پس از 50 سال ، نام جانشین سلطان قابوس در کدام پاکت است؟

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش مجله کالارنا به نقل از گاردین، حکمرانی سلطان قابوس بر عمان با وجود شدیدتر شدن بیماری او همچنان ادامه یافته است اما در نظام قضایی این کشور حاشیه خلیج فارس گفتگوهای دقیق و همراه با جزئیات در جریان است تا اگر پادشاه از جهان رفت، در جانشینی او تاخیر به وجود نیاید.

  • چه کسی جانشین سلطان قابوس بن سعید می گردد؟

اگر مقام های عالی قضایی عمان نتوانند در یافتن جانشین سلطان قابوس و پادشاه تازه به نتیجه برسند، آنگاه سراغ نامه های مهر و موم شده سلطان می فرایند تا ببینند گزینه خود او برای جانشینی کیست. قابوس بن سعید از چهار سال پیش درگیر درمان بیماری سرطان است و در ماه های اخیر در بیمارستانی در بلژیک بستری بود. گرچه انتظار می رفت او تا سرانجام ژانویه در اروپا بماند اما فرایند درمان را نیمه کاره رها کرد و هفته گذشته به مسقط بازگشت.

سلطان قابوس از قدیمی ترین و پردوام ترین بازیگران عرصه سیاست در منطقه خاورمیانه در چهار دهه اخیر بوده است. او در 1970 با کودتایی آرام و بدون خونریزی با یاری بریتانیا قدرت را در عمان در دست گرفت و از 2014 به بعد هر سال دست کم دو بار برای پیگیری امور پزشکی و درمان بیماری به خارج سفر می کرد. سلطان عمان فرزند ندارد و هرگز هم در انظار عمومی برای خود جانشین انتخاب ننموده اما در یک پاکت دربسته گزینه خود را به شورای خانواده سلطنتی معرفی نموده است.

خاندان السعید از میانه های قرن 18 بر عمان حکم می راند و بر اساس قانون اساسی، تخت پادشاهی نباید بیش از سه روز خالی بماند و خانواده سلطنتی باید یک جانشین برای سلطان فقید برگزیند. گفته می گردد سلطان قابوس دو پاکت دربسته و مهرشده دارد که یکی از آنها در کاخی در شهر بندری صلاله در جنوب عمان است. ممکن است در هر دو پاکت نام یک نفر نوشته شده و نامه دوم صرفا حکم تایید نامه اول را داشته باشد. شاید هم سلطان در هر نامه یک نام متفاوت نوشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 658

به "انتقال قدرت در عمان پس از 50 سال ، نام جانشین سلطان قابوس در کدام پاکت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال قدرت در عمان پس از 50 سال ، نام جانشین سلطان قابوس در کدام پاکت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید