درمان قاعدگی دردناک در طب سنتی

به گزارش مجله کالارنا، توصیه طب سنتی برای درمان قاعدگی دردناک (dysmenorrhea)، مصرف جوشانده برگ بو، سنبل الطیب، کاهش مصرف نمک، خوردن خربزه، هویج و جعفری است.

درمان قاعدگی دردناک در طب سنتی

سرویس سلامت - مسائل و بیماری های زنانه مرتبط با سیکل قاعدگی گاهی اوقات از زمان نوجوانی گریبانگیر دختران و زنان می شوند. قاعدگی دردناک یا وجود درد شدید هنگام قاعدگیهای ماهیانه، دیسمنوره ( dysmenorrhea) نامیده می گردد. احتقان اندام های موجود در لگن و سیکلهای تخمک گزاری عوامل موثر بر دیسمنوره در طول مدت سالهای اولیه زنانگی است. دسیمنوره یا همان قاعدگی دردناک که در سالهای آخر ایجاد میگردد ممکن است به دلیل عفونتهای لگن، توده یا فیبروئید و یا مرتبط با سایر بیماری های زنان و زایمان باشد.

علت دردهای قاعدگی چیست؟

مواد شیمیایی خاصی با نام پروستاگلاندین ( prostahlandins) وجود دارند که پوشش داخلی رحم زنان هر ماه آن را فراوری میکند. این مواد به انقباض و تخلیه کردن بافت و مایعات بافتی رحم که پوشش داخل دیواره رحم را برای تخمک لقاح یافته و جاگزینی آن آماده میکنند، یاری میکنند. بنابر بعضی از دلایل که تعدادی از آنها هنوز ناشناخته است، ولی در بیشتر موارد موارد مرتبط با شیوه زندگی زنان است، زمانی که مقدار پروستاگلاندین ها خیلی زیاد است باعث تشدید انقباضات شکمی و ایجاد قاعدگی دردناک میگردد.

همچنین ویتامین های گروه ب به خصوص ویتامین ب 6 و نیاسین روی پروساگلاندین ها اثر میگزارند و باعث شل شدن عضلات رحم میشوند و در نتیجه در کنترل و کاهش دردهای قاعدگی موثر هستند و شدت آن را کنترل میکنند. همچنین دو عنصر معدنی کلسیم و منگنز دو ماده غذایی مهم هستند که در میزان شدت دردهای ناشی از قاعدگی بسیار موثرند، به طوریکه وقتی این دو ماده در رژیم غذایی زنان کم باشند، موجب بروز ناراحت کننده ترین دوره قاعدگی میشوند.

درمان قاعدگی دردناک در طب سنتی

طب سنتی برای کاهش و تسکین شدت درد دوران قاعدگی راهکارهایی را پیشنهاد میدهد. در ادامه به بعضی از روشهای درمان قاعدگی دردناک اشاره میکنیم:

  • کمپرس گرم

قرار دادن کمپرس آب گرم یا یک بطری آب گرم روی شکم، نوعی تسکین موقتی برای دردهای قاعدگی محسوب میگردد.

  • سنبل الطیب

یک فنجان دم نموده سنبل الطیب قبل از صبحانه، نهار و شام برای درمان قاعدگی های سخت بسیار مفید است.

  • جعفری

دم نموده برگ یا تخم گیاه جعفری به مقدار 30 تا 60 گرم در یک لیتر آب به مدت دوازده دقیقه برای تسکین قاعدگی دردناک موثر است. همچنین میتوان به این منظور در دوران قاعدگی سوپ جعفری را به لیست غذاها افزود.

  • هویج

خوردن یک با در روز یک فنجان پر آب هویج نیز برای کاهش درد دوران قاعدگی بسیار مفید است. همچنین مصرف سوپ هویج و جعفری به مبارزه با دردهای قاعدگی یاری شایانی میکند.

  • صبر زرد یا آلوئه ورا

یک برگ دراز گیاه صبر زرد یا آلوئه ورا را به خوبی شسته و درون یک مخلوط کن قرار دهید تا آب آن را بگیرد. این عصاره را صاف کنید. یک قاشق غذاخوری از این عصاره را با عسل 2 تا 3 بار در روز و به مدت 4 تا 5 روز بخورید. این ترکیب اثر ملینی مضاعفی دارد. بنابراین میتوانید مقدار آن را بر حسب احتیاج تغییر دهید و بهتر است هر روز عصاره تازه آن را تهیه کنید.

  • برگ بو

از دیگر راهکارهای طب سنتی برای درمان قاعدگی دردناک و تسکین درد مصرف جوشانده برگ بو است. به این منظور روزی یک مرتبه 2 عدد میوه برگ بو را در یک فنجان آب جوش دم کنید و آن را بنوشید. چنانچه چند هفته به مصرف آن ادامه دهید، تمام عوارض ناشی از قاعدگی برطرف خواهد شد.

  • پروانش

جوشانده برگهای پروانش برای تنظیم رگل زیاد خانمها مفید و موثر است و دردهای قاعدگی ماهانه را آرام میکند.

  • پاپایا

پاپایا به جریان قاعدگی یاری میکند. چنانچه یک عدد پاپایای عظیم را هر روز در طول مدت قاعدگی بخورید، گرفتگیهای قاعدگی را برطرف میکند.

  • خربزه

از دیگر خوراکی های مفید که مصرف آن برای درمان قاعدگی دردناک توصیه میگردد، خوردن خربزه درختی است. خربزه درختی خاصیت ملین دارد، بنابران در مصرف آن زیاده روی نکنید. به نظر میرسد خربزه دارای خواص شبه استروژنی بوده و مصرف آن برای زنان بسیار مفید است.

  • کاهش مصرف نمک

آخرین توصیه طب سنتی به خانمهایی که درد شدیدی را هنگام قاعدگی تحمل میکنند، کاهش مصرف نمک، یکی دو روز قبل از رسیدن موعد قاعدگی است. این کار یاری میکند تا مایعات اضافی به راحتی توسط کلیه ها دفع شده و بنابراین احتقان لگنی را که یکی از عوامل موثر بر تشدید درد در این دوران است، تسکین دهد.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1352

به "درمان قاعدگی دردناک در طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان قاعدگی دردناک در طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید