عباس عبدی؛ سخنی با اصولگرایان

به گزارش مجله کالارنا، عباس عبدی روزنامه نگار و تحلیلگر در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: یکی از ویژگی های لازمی که هر گروه سیاسی و اجتماعی باید داشته باشد، کوشش برای درک درستی از عینیت اجتماعی است. نادیده دریافت عینیت اجتماعی یا دشمنی با آن بیش از آنکه رقبا یا دشمنان را فریب دهد، موجب خودفریبی می شود. این مشکل در همه گروه ها کمابیش وجود دارد. برخی کمتر و برخی بیشتر.

عباس عبدی؛ سخنی با اصولگرایان

ستیز با عینیت در دو قالب مخالفت با آزادی بیان و نیز نفی و ضدیت با پژوهش خود را نشان می دهد. اگر ما می خواهیم با دیگران تعامل کنیم یا حتی بر آنان حکومت کنیم، بهترین شیوه این است که آنان بتوانند آنچه هستند را نشان دهند. همچنین بتوانند نقد و حتی تخطئه یا تعریف کنند. پذیرش عملی این شرط لازمه ایجاد یک رابطه مفید با مردم و جامعه است.

اگر مردم آزادی لازم را نداشته باشند، ریاکاری پیشه می کنند و خود را دوست و تابع ما معرفی می کنند، در حالی که در اندرون خود، دشمن و مخالف ما هستند. آنان مترصد فرصتی می مانند تا رفتار واقعی خود را علیه ما بروز دهند. درباره پژوهش نیز همین طور است. منظور فقط پژوهش علمی نیست، بلکه گزارش های تحقیقی مطبوعاتی، آمار و اطلاعات، پژوهش های پیمایشی و نظرسنجی ها، همه این ها می توانند انجام و تولید و منتشر شوند و همه ما را نسبت به واقعیت جامعه آگاه کنند.

به طور قطع انتشار برخی از این ها عوارضی هم دارند، ولی قاعده کلی مبتنی بر مفید بودن دسترسی به اطلاعات و یافته های پژوهش هاست. با توجه به این نکات پیشنهاد می کنم که اصولگرایان محترم یک گزارش سردستی از مهم ترین شاخص هایی که برای آن انقلاب شد، ارایه کنند. گزارشی که مستند به آمار و اطلاعات معتبر باشد. این گزارش می تواند تحلیلی یا تطبیقی باشد. مثلا با چند کشور نمونه دیگر هم مقایسه شود. فرایند آن را در ادوار گوناگون 42 سال گذشته نشان داد.

سپس باید به این پرسش ها پاسخ داد که:

1- آیا نتایج با اهداف و مطالبات و ادعا های اولیه انقلاب تطابق دارد یا خیر؟ اگر ندارد، تا چه حد شکاف دارد؟ آیا پیش رفته ایم یا پسرفت داشته ایم و همچنان نیز پسرفت داریم؟

2- علل عدم موفقیت ها چه بوده است؟ و با ادامه وضع موجود به کجا خواهیم رسید؟

3- شرایط ما در مقایسه با کشور های نمونه چگونه است؟ جایگاه ایران در هر کدام از این شاخص ها کجا بوده و اکنون کجاست و در آینده به کجا خواهد رسید؟

4- گرچه قصد مچ گیری وجود ندارد، ولی پرسش این است که باید معلوم شود چه اشتباهاتی منجر به این وضع شده است؟

در اینجا به برخی شاخص ها برای این سنجش اشاره می کنم.

اولین شاخص ها مربوط به حوزه دین است. دینداری مناسکی، شامل به جا آوردن نماز (فرادا یا جماعت یا نماز جمعه)، دریافت روزه، پرداخت خمس و سهم مطابق فتاوای موجود، تقید به ظواهر مذهبی و… دینداری اخلاقی، شامل پرهیز از دروغ، غیبت، احسان و نیکوکاری، مدارا با دیگران و مجموعه ویژگی هایی که به اخلاق محمدی نامیده می شوند؛ و بالاخره پرهیز از جرم و گناه که شامل موارد گوناگونی می شود. از ربا گرفته تا رشوه و زنا و… شاخص های بعدی، در حوزه اقتصادی است، شامل رشد و تولید اقتصادی، اشتغال و درآمد سرانه و… شاخص بعدی در زمینه عدالت است، عدالت قضایی، ضریب جینی و نابرابری های اقتصادی، نابرابری های منطقه ای، فقر و رفع تبعیض است.

شاخص های بعدی، در حوزه فرهنگ و اجتماع، شامل پایداری و قوام نهاد خانواده، آموزش، بهداشت و… شاخص های سیاسی، شامل استقلال، مشارکت عمومی مردم، اعتماد به حکومت و رضایت از زندگی، علاقه به خدمت و ماندن در کشور و… است.

این شاخص ها را می توان کم و زیاد کرد و مواردی که داده های معتبر یا رسمی نداریم را کنار بگذاریم. البته این شاخص ها همواره در یک راستا حرکت نکرده در مقاطعی بهبود یافته و در مقاطعی منفی شده و تحلیل این تغییرات نیز مهم است.

ظاهرا اصولگرایان بیش از هر چیز دغدغه شاخص های دینی را دارند و به موارد دیگر چندان عنایتی ندارند. باید تاکید کنم که اتفاقا همین شاخص ها بیش از هر شاخص دیگری در راستای خلاف انتظارات آنان در حرکت است. فقط نمی دانم که چرا حاضر نیستند یک ارزیابی اجاقتصادی از این ماجرا ارایه دهند؟

هر چه بیشتر بر محدودیت انتشار این اطلاعات تاکید شود، امکان تغییر و اصلاح سیاست را از خودتان سلب می کنید. قریب به اتفاق این شاخص ها مرز های خطر را رد کرده اند. دیدم که یکی از افراد خوش ذوق توییت زده بود، جامعه ای که ماموران آن در ماه رمضان دنبال پیدا کردن روزه خوار هستند و نه یافتن افراد گرسنه، سرنوشتی بهتر از اینکه هست نخواهد داشت. راستی! آیا می دانید که چند نفر از مامورانی که دنبال روزه خواران هستند، روزه می گیرند؟

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.ir شناسه مطلب: 1702

به "عباس عبدی؛ سخنی با اصولگرایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباس عبدی؛ سخنی با اصولگرایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید